




Huawei Enjoy Z 5G
$240.27 • Out Of Stock • By Huawei
Huawei Enjoy Z 5G price in United States starts from $240.27.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$240.27
Search
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, Wi-Fi
- Dimensity 800 5G, Octa Core, 2 GHz Processor
- 6 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 4000 mAh Battery with 22.5W Fast Charging
- 6.5 inches, 1080 x 2400 px, 90 Hz Display with Water Drop Notch
- 48 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear & 16 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 256 GB
- Android v10
OUT OF STOCK
Huawei Enjoy Z 5G Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- Android v10Good
- Thickness: 8.1 mmAverage
- 176 gLight
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.5 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 1080 x 2400 pixelsAverage
- 405 ppiGood
- 90 Hz Refresh Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 48 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
- Sony IMX600y
Technical
- Mediatek Dimensity 800 5G Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 6 GB RAMSmall
- 64 GB Inbuilt MemorySmall
- Memory Card (Hybrid), upto 256 GB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 4000 mAh BatterySmall
- 22.5W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Motorola Edge 70 vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB)
Google Pixel 10 Pro vs Nubia Z70 Ultra (24GB RAM + 1TB)
Google Pixel 7 Pro 5G vs Samsung Galaxy S23 Ultra
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Xiaomi 15T
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus vs Samsung Galaxy A57
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S26Huawei Enjoy Z 5G Full Specs
General
| Model | Enjoy Z 5G |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 24, 2020 |
Design
| Dimensions | 76.1 x 159.8 x 8.1 mm |
| Weight | 176 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.5 inches, 1080 x 2400 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 405 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 83.9% |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 48 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) |
| Camera Sensor | Sony IMX600y |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2 (Main) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v10 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 800 5G |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2.36 GHz, Single core, Cortex A76 + 2.22 GHz, Tri core, Cortex A76 + 1.84 GHz, Quad core, Cortex A55 |
| GPU | Mali-G57MP4 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 22.5W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














