



iQOO Neo 3
$302.96 • Out Of Stock • By iQOO
iQOO Neo 3 price in United States starts from $302.96.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$302.96
Search
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi
- Snapdragon 865, Octa Core, 2.84 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 4500 mAh Battery with 44W Fast Charging
- 6.57 inches, 1080 x 2408 px, 144 Hz Display with Punch Hole
- 48 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear & 16 MP Front Camera
- Memory Card Not Supported
- Android v10
OUT OF STOCK
iQOO Neo 3 Specs
Group: $25,000 to $35,000
General
- Android v10Average
- Thickness: 8.93 mmThick
- 198.1 gAverage
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.57 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 1080 x 2408 pixelsAverage
- 400 ppiAverage
- HDR10
- 144 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 48 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 4K @ 60 fps UHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
- Sony IMX582
Technical
- Qualcomm Snapdragon 865 Chipset
- 2.84 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 6 GB RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 4500 mAh BatterySmall
- 44W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy A06 4G (4GB RAM + 128GB)
Samsung Galaxy A32 5G vs Apple iPhone 17e
Apple iPhone 15 Plus vs Apple iPhone 16e (512GB)

Samsung Galaxy S25 Plus vs Samsung Galaxy S26
Apple iPhone 17 Pro vs Apple iPhone 17iQOO Neo 3 Full Specs
General
| Model | iQOO Neo 3 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | April 23, 2020 |
Design
| Dimensions | 75.55 x 163.71 x 8.93 mm |
| Weight | 198.1 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.57 inches, 1080 x 2408 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 400 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.4% |
| HDR Support | Yes, HDR10 |
| Features | HDR10 |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | No |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Charging |
Extra
| GPS | yes with A-GPS, Glonass |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Splash Resistant | No |
| Extra Features | UFS 3.1 |
Camera
| Rear Camera | 48 MP ƒ/1.79 (Main) 8 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro |
| Camera Sensor | Sony IMX582 |
| Auto Focus | Yes, Support PDAF |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 4K @ 60 fps UHD, 1080p @ 30/60 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2.45 (Main) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v10 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 865 |
| CPU | 2.84 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585 |
| GPU | Adreno 650 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | AAC, AMR, MIDI, OGG, FLAC, WMA, WAV, APE, MP3 |
| Video | MP4, 3GP, AVI |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4500 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 44W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













