
iQOO Neo 6 SE 5G
$238.17 • Out Of Stock • By iQOO
iQOO Neo 6 SE 5G price in United States starts from $238.17.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$238.17
Search
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, Wi-Fi
- Snapdragon 870, Octa Core, 3.2 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 4700 mAh Battery with 80W Fast Charging
- 6.62 inches, 1080 x 2400 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 64 MP + 12 MP + 2 MP Triple Rear & 16 MP Front Camera
- Memory Card Not Supported
- Android v12
OUT OF STOCK
iQOO Neo 6 SE 5G Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- Android v12Good
- Thickness: 8.54 mmThick
- 190 gAverage
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.62 inch, Super AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2400 pixelsAverage
- 405 ppiGood
- 105% NTSC Color Gamut, HDR10+
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 64 MP + 12 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
- Samsung GW1P
Technical
- Qualcomm Snapdragon 870 Chipset
- 3.2 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 8 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.2, WiFi
- USB-C
Battery
- 4700 mAh BatterySmall
- 80W Superfast Flash Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 14 vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Motorola Moto Edge 60 Pro 5G vs OnePlus 15R
TCL 60 XE NxtPaper (8GB RAM + 256GB) vs Motorola Moto Edge 60 Pro 5G
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro (8GB + 512GB)
Samsung Galaxy A07 4G vs Samsung Galaxy A17 4G (8GB + 256GB)
Xiaomi 17 Ultra vs Xiaomi 18 Pro MaxiQOO Neo 6 SE 5G Full Specs
General
| Model | Neo 6 SE 5G |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 06, 2022 |
Design
| Dimensions | 76.16 x 163 x 8.54 mm |
| Weight | 190 g |
Display
| Type | Color Super AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.62 inches, 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 405 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.61% |
| HDR Support | Yes, HDR10+ |
| Features | 105% NTSC Color Gamut, HDR10+ |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Ambient Light Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 64 MP ƒ/1.89 12 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 Portrait |
| Camera Sensor | Samsung GW1P |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Night Mode, Portrait, Pro Mode,Time-Lapse, AR Stickers, |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2 (Wide Angle) Punch Hole, Screen Flash |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 870 |
| CPU | 3.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585 |
| GPU | Adreno 650 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | WAV,AAC,MP3, MP2, MIDI, Vorbis, APE,FLAC |
| Video | MP4, 3GP, AVI |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4700 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 80W Superfast Flash Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










