

Lava A7
$16.99 • Out Of Stock • By Lava
Lava A7 price in United States starts from $16.99.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$16.99
Search
Features
- Dual Sim
- MTK6261m, 208 MHz Processor
- 32 MB RAM, 24 MB inbuilt
- 1750 mAh Battery
- 2.4 inches, 320 x 240 px Display
- 0.3 MP Rear Camera
- Memory Card Supported, upto 32 GB
- Bluetooth
OUT OF STOCK
Lava A7 Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- No Fingerprint Sensor
Display
- 2.4 inch ScreenAverage
- 320 x 240 pixelsAverage
- 167 ppiAverage
Camera
- 0.3 MP Rear CameraAverage
- No Front Camera
Technical
- MTK6261m Chipset
- 208 MHz ProcessorFast
- 32 MB RAMAverage
- 24 MB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 32 GB
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v2.1, No WiFi
- No GPS
Battery
- 1750 mAh BatteryAverage
Extra
- FM Radio with Recording
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G vs Xiaomi Poco F7
Google Pixel 10 Pro Fold vs Apple iPhone 18 Pro Max
Xiaomi Redmi Note 14 4G vs Xiaomi Redmi Note 15
Xiaomi 17 Ultra vs Huawei Mate 80 Pro
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy S26 Ultra (12GB RAM + 512GB)
Asus ROG Phone 10 Pro Edition vs Asus ROG Phone 9 Pro EditionLava A7 Full Specs
General
| Model | A7 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Device Type | Feature Phone |
Display
| Type | Color |
| Size | 2.4 inches, 320 x 240 pixels |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| PPI | ~ 167 PPI |
Memory
| RAM | 32 MB |
| Storage | 24 MB |
| Card Slot | Yes, upto 32 GB |
Connectivity
| 3G | No |
| Wifi | No |
| Bluetooth | Yes, v2.1 |
Extra
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 0.3 MP |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | No |
Technical
| Chipset | MTK6261m |
| CPU | 208 MHz Processor |
| Java | No |
Multimedia
| FM Radio | Yes, with FM Recording |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 1750 mAh, Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











