


Lava Blaze Duo
$177.63 • Coming Soon • By Lava
Lava Blaze Duo price in United States starts from $177.63.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Lava Blaze Duo is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Lava Blaze Duo is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, Vo5G, Wi-Fi
- Dimensity 7025, Octa Core, 2.5 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 33W Fast Charging
- 6.67 inches, 1080 x 2400 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- Dual Display
- 64 MP + 2 MP Dual Rear & 16 MP Front Camera
- Memory Card Not Supported
UPCOMING
Lava Blaze Duo Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- Android v14Good
- Thickness: 8.45 mmThick
- 186 gLight
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.67 inch, AMOLED ScreenAverage
- 1080 x 2400 pixelsGood
- 394 ppiGood
- Dual Display
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 64 MP + 2 MP Dual Rear CameraAverage
- 1080p FHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
- Sony Sensor
Technical
- Mediatek Dimensity 7025 Chipset
- 2.5 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 6 GB RAM + 6 GB Virtual RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE, Vo5G
- Bluetooth v5.2, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 33W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Lava Blaze Duo Full Specs
General
| Country of Origin | India |
| Model | Blaze Duo |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December 10, 2024 |
| In The Box | Handset, USB Cable Type-C, Charger, SIM Ejector Pin, Back Cover |
Design
| Dimensions | 73.85 x 162.4 x 8.45 mm |
| Weight | 186 g |
| Bezel less | Yes |
| Colors | Celestial Blue & Artic White |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (16.7M) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.67 inches, 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 394 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 89.5% |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| Curved Display | Yes |
| Dual Display | Yes, AMOLED, 1.58 inches, 228 x 460 pixels, 336ppi, Selfie using Rear Camera, Receive Calls, Notifications, Music Control, 10 Dial Selection Options with Steps Tracker & Battery % Information |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Expandable RAM | Upto 6 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | n1/n3/n5/n7/n8/n20/n28/n38/n40/n41/n66/n77/n78 SA/NSA |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Vo5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v5.2, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | No |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS NavIC |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Gyroscope, Magnetometer, Ambient Light |
| Splash Resistant | Yes |
| IP Rating | IP64 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | Vibration on Call Connection, Conference Call, Anonymous & Auto Call Recording, LPDDR5 RAM, SAR Value<1.6W/Kg |
Camera
| Rear Camera | 64 MP (Wide Angle) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) |
| Camera Sensor | Sony Sensor |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Dual View Video, Film, Pro Video, Slow Motion, Timelapse, UHD, Gif, Beauty, HDR, Night, Portrait, AI, Pro, Panorama, Filters, Macro |
| Video Recording | 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2 (Wide Angle) Punch Hole, Screen Flash |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7025 |
| CPU | 2.5 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x 2.5 GHz – Cortex-A78 & 6x 2 GHz – Cortex-A55 |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, AMR, FLAC, APE |
| Video | MP4, M4V, MKV, XVID |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 33W Fast Charging |
| StandBy Time | 19 days |
| Talk Time | 38 hours |
| Video Playback Time | 10 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















