







Lava Shark 2 5G
$124.43 • View Prices • By Lava
Lava Shark 2 5G price in United States starts from $124.43.
- Share
$124.43
Search
- Set Price Alert
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, Wi-Fi
- Unisoc T8200, Octa Core Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 6000 mAh Battery with 18W Fast Charging
- 6.75 inches, 720 x 1600 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 13 MP Dual Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
- Android v16
Lava Shark 2 5G Specs
Group: $8,750 to $12,500
General
- Android v16Good
- Thickness: 8.75 mmThick
- 210 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.75 inch, IPS ScreenLarge
- 720 x 1600 pixelsAverage
- 260 ppiPoor
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 13 MP Dual Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Unisoc T8200 Chipset
- Octa Core Processor
- 4 GB RAM + 4 GB Virtual RAMAverage
- 64 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C
Battery
- 6000 mAh BatteryLarge
- 18W Charger
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 12 vs Apple iPhone 17e
OnePlus 16 Pro vs Vivo S50 Pro Mini
Samsung Galaxy A37 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy A32 5G
Apple iPhone 17 Pro vs Apple iPhone 17
Samsung Galaxy A37 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy A16 5G
Samsung Galaxy S26 Ultra (12GB RAM + 512GB) vs Huawei Mate 80 ProLava Shark 2 5G Full Specs
General
| Model | Shark 2 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 26, 2026 |
| In The Box | Handset, USB Cable Type-C, Charger, SIM Ejector Pin, Back Cover |
Design
| Dimensions | 76.8 x 165.85 x 8.75 mm |
| Weight | 210 g |
| Bezel less | No |
| Colors | Arya Blue/Sonar Gold |
Display
| Type | Color IPS Screen (16.7M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.75 inches, 720 x 1600 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 260 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 81% |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Expandable RAM | Upto 4 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | N1/N3/N5/N8/N28/N40/N77/N78 |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Acceleromete |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Splash Resistant | Yes |
| IP Rating | IP64 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | Conference Call, Anonymous & Auto Call Recording, SAR Value<1.6W/K |
Camera
| Rear Camera | 13 MP (Wide Angle) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Portrait, Slow Motion, Timelapse, Refocus, Audio Note, Motion Photo, Beauty, HDR, Night, AI,Panorama, Filters, QR Scanning |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP Punch Hole, Screen Flash |
Technical
| OS | Android v16 |
| Chipset | Unisoc T8200 |
| CPU | Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 6000 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 18W Charger |
| StandBy Time | 31 days |
| Talk Time | 47 hours |
| Video Playback Time | 13 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















