
Lava Bold N2 5G
$136.72 • Coming Soon • By Lava
Lava Bold N2 5G price in United States starts from $136.72.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Lava Bold N2 5G is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Lava Bold N2 5G is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Octa Core Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 10W Fast Charging
- 6.75 inches, 720 x 1600 px, 90 Hz Display with Water Drop Notch
- 13 MP Dual Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 256 GB
- Android 16 Go
UPCOMING
Lava Bold N2 5G Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- Android 16 Go
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.75 inch, IPS ScreenLarge
- 720 x 1600 pixelsPoor
- 260 ppiPoor
- 90 Hz Refresh Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 13 MP Dual Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Octa Core Processor
- 4 GB RAM + 4 GB Virtual RAMAverage
- 64 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 256 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v4.2, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 10W Fast Charging
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With
Lava Bold N2 5G Full Specs
General
| Model | N2 5G |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | June 03, 2026 (Expected) |
Design
| Bezel less | No |
| Colors | Indus Black/Siachen White |
Display
| Type | Color IPS Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.75 inches, 720 x 1600 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 260 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 85.5% |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Expandable RAM | Upto 4 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | Yes, upto 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Extra Features | Conference Call, Anonymous & Auto Call Recording |
Camera
| Rear Camera | 13 MP (Wide Angle) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Portrait, Slow Motion, Timelapse, Refocus, Audio Note, Motion Photo, Beauty, HDR, Night, AI,Panorama, Filters, QR Scanning |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP Screen Flash |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android 16 Go |
| CPU | Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 10W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















