

Micromax Canvas A1 Android One (8GB)
$26.02 • Out Of Stock • By Micromax
Micromax Canvas A1 Android One (8GB) price in United States starts from $26.02.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$26.02
Search
Features
- Dual Sim, 3G, Wi-Fi
- Single Core, 1.3 GHz Processor
- 1 GB RAM, 8 GB inbuilt
- 1700 mAh Battery
- 480 x 854 px Display
- 5 MP Rear Camera
- Memory Card Supported, upto 32 GB
- Android v5.1 (Lollipop)
OUT OF STOCK
Micromax Canvas A1 Android One (8GB) Specs
Group: $2,000 to $3,000
General
- Android v5.1 (Lollipop)Good
- No Fingerprint Sensor
Display
- IPS Screen
- 480 x 854 pixelsGood
Camera
- 5 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- No Front Camera
Technical
- 1.3 GHz ProcessorFastest
- 1 GB RAMLarge
- 8 GB Inbuilt MemoryLarge
- Dedicated Memory Card Slot, upto 32 GB
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v4.0, WiFi
- microUSB
Battery
- 1700 mAh Rem. BatteryAverage
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

TCL 60 XE NxtPaper (8GB RAM + 256GB) vs Motorola Moto Edge 60 Pro 5G

Redmagic 10S Pro 5G (24GB RAM + 1TB) vs OnePlus 15 (16GB RAM + 512GB)
Samsung Galaxy S26 vs Samsung Galaxy A32 5G
RedMagic 11 Pro Plus vs Asus ROG Phone 9 Pro Edition
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy A37 5GMicromax Canvas A1 Android One (8GB) Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Micro SIM |
| Device Type | Smartphone |
Display
| Type | Color IPS Screen (16M colors Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 480 x 854 pixels |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Memory
| RAM | 1 GB |
| Storage | 8 GB |
| Card Slot | Yes, upto 32 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | No |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| USB | Yes, microUSB |
| USB Features | USB Tethering |
Extra
| GPS | Yes |
| Sensors | Gyroscope, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Extra Features | Android One Phone |
Camera
| Rear Camera | 5 MP |
| Features | Face detection, Night Mode |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes |
| Front Camera | No |
Technical
| OS | Android v5.1 (Lollipop) |
| CPU | 1.3 GHz, Single Core Processor |
| GPU | 218 PPI, HD Game Support |
| Java | Yes |
Multimedia
| Supports | Voice Commands, YouTube Player |
| Yes, with Push Email | |
| Music | MID, AMR, AAC, WAV |
| Video | MP4, 3GP, 3GP |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Removable Battery |
| Size | 1700 mAh |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











