





Micromax IN 2C
$62.67 • Out Of Stock • By Micromax
Micromax IN 2C price in United States starts from $62.67.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$62.67
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Tiger T610, Octa Core, 1.8 GHz Processor
- 3 GB RAM, 32 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery
- 6.52 inches, 720 x 1600 px Display with Water Drop Notch
- 8 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 256 GB
- Android v11
OUT OF STOCK
Micromax IN 2C Specs
Group: $5,250 to $6,750
General
- Android v11Good
- Thickness: 8.63 mmAverage
- 198 gHeavy
- No Fingerprint Sensor
Display
- 6.52 inch, IPS LCD ScreenAverage
- 720 x 1600 pixelsAverage
- 263 ppiAverage
- Water Drop Notch Display
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Unisoc Tiger T610 Chipset
- 1.8 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 3 GB RAMAverage
- 32 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 256 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryLargest
- 10W Charger
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S26 Ultra vs Apple iPhone 16 Plus (256GB)
Redmagic 10S Pro 5G (24GB RAM + 1TB) vs OnePlus 15 (16GB RAM + 512GB)
Nubia Z70 Ultra (24GB RAM + 1TB) vs OnePlus 15 (16GB RAM + 512GB)
Apple iPhone 16 Pro Max (512GB) vs Apple iPhone 16e (512GB)
Google Pixel 10 Pro XL vs OnePlus 15
Samsung Galaxy S25 (256GB) vs Samsung Galaxy S25Micromax IN 2C Full Specs
General
| Country of Origin | India |
| Model | E6533, IN 2C |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | April 26, 2022 |
Design
| Dimensions | 75.68 x 164.31 x 8.63 mm |
| Weight | 198 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.52 inches, 720 x 1600 pixels |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 263 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 82.6% |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
| Card Slot | Yes, upto 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Panorama, Burst Mode, Timelapse, Face Beauty, Night Mode, Slow Motion, QR Code Scanner, Pro Mode |
| Video Recording | 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) Screen Flash |
Technical
| OS | Android v11 |
| Chipset | Unisoc Tiger T610 |
| CPU | 1.8 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G52 MP2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | 10W Charger |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















