

Motorola Moto E32s
$98.68 • Out Of Stock • By Motorola
Motorola Moto E32s price in United States starts from $98.68.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$98.68
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Helio G37, Octa Core, 1.8 GHz Processor
- 3 GB RAM, 32 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 18W Fast Charging
- 6.5 inches, 720 x 1600 px, 90 Hz Display with Punch Hole
- 16 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
- Android v12
OUT OF STOCK
Motorola Moto E32s Specs
Group: $8,250 to $12,500
General
- Android v12Good
- Thickness: 8.49 mmAverage
- 185 gLight
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.5 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 720 x 1600 pixelsAverage
- 268 ppiAverage
- 90 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 16 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- MediaTek Helio G37 Chipset
- 1.8 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 3 GB RAMSmall
- 32 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 18W Fast Charge
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
4 Comments Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Nothing Phone (4a) Pro (12GB RAM + 256GB) vs Doogee Fire 7 Ultra
Apple iPhone 15 Plus vs Apple iPhone 18 Pro Max

Samsung Galaxy S25 (256GB) vs Samsung Galaxy S21 Ultra
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Huawei Pura 80 Ultra
Apple iPhone 12 vs Infinix HOT 70Motorola Moto E32s Full Specs
General
| Country of Origin | India |
| Model | Moto E32s |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 13, 2022 |
Design
| Dimensions | 74.94 x 163.95 x 8.49 mm |
| Weight | 185 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.5 inches, 720 x 1600 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 268 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 89.03% |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Water Resistance | No |
| Splash Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 16 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro 2 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2 Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v12 |
| Chipset | MediaTek Helio G37 |
| CPU | 1.8 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x Arm Cortex-A53 @ 1.8 GHz & 4x Arm Cortex-A53 @ 2.3 GHz |
| GPU | IMG PowerVR GE8320 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 18W Fast Charge |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











