





Motorola Moto G 5G 2023
$124.99 • View Prices • By Motorola
Motorola Moto G 5G 2023 is a 5G Android 13 Smartphone powered by Qualcomm 480+ with 4 GB RAM and 64 GB storage. It has a 6.5 inches IPS display. It features a 48 MP + 2 MP Dual rear camera and a 8 MP front camera. It packs a 5000 mAh Battery with 15W Fast Charging. Notable features include Expandable Storage, 3.5mm Headphone Jack, USB on-the-go and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Motorola Moto G 5G 2023 price in United States is $124.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, Wi-Fi
- Snapdragon 480+, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 15W Fast Charging
- 6.5 inches, 720 x 1600 px Display with Punch Hole
- 48 MP + 2 MP Dual Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 1 TB
- Android v13
Motorola Moto G 5G 2023 Specs
Group: $50 to $150
General
- Android v13Good
- Thickness: 8.4 mmAverage
- 189 gAverage
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.5 inch, IPS ScreenSmall
- 720 x 1600 pixelsAverage
- 270 ppiAverage
- HDR10 Max Vision Display
- Punch Hole Display
Camera
- 48 MP + 2 MP Dual Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 480+ Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 4 GB RAMAverage
- 64 GB Inbuilt MemorySmall
- Memory Card (Hybrid), upto 1 TB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.1, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 15W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
Motorola Moto G 5G 2023 Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Motorola Moto G 5G 2023 Price History
You can check the price history of Motorola Moto G 5G 2023 below. The current price is $124.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Motorola Moto G 5G 2023 vs Motorola Moto G Stylus 5G 2025
Motorola Moto G 5G 2023 vs Motorola Moto G Power (2026)
Motorola Moto Edge 60 Pro 5G vs OnePlus 15R
Apple iPhone 15 Plus vs Apple iPhone 16 Pro Max (512GB)
Asus ROG Phone 10 Pro Edition vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy Z Fold 7Motorola Moto G 5G 2023 Full Specs
General
| Model | Moto G 5G |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 02, 2023 |
Design
| Dimensions | 75 x 164 x 8.4 mm |
| Weight | 189 g |
| Colors | Ink Blue |
Display
| Type | Color IPS Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.5 inches, 720 x 1600 pixels |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 270 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 82.9% |
| HDR Support | Yes, HDR10 |
| Features | HDR10 Max Vision Display |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | 2, 5, 7, 12, 14, 25, 26, 29, 30, 41, 48, 66, 70, 71, 78 SA/NSA |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | Yes, v5.1, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, Galileo |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Water Resistance | Yes |
Camera
| Rear Camera | 48 MP ƒ/1.7 (Wide Angle) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2 (Wide Angle) 1/4", 1.12µm Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v13 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 480+ |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x2.2 GHz Kryo 460 & 6x1.8 GHz Kryo 460 |
| GPU | Adreno 619 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 15W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















