




Motorola Moto G Stylus 5g 2024 (128GB)
$179.99 • View Prices • By Motorola
Motorola Moto G Stylus 5g 2024 (128GB) is a 5G Android 14 Smartphone powered by Qualcomm 6 Gen1 with 8 GB RAM and 128 GB storage. It has a 6.7 inches OLED display with 120 Hz refresh rate. It features a 50 MP + 13 MP Dual rear camera and a 32 MP front camera. It packs a 5000 mAh Battery with 30W Fast Charging. Notable features include NFC, Wireless Charging, In-Display Fingerprint, Expandable Storage and 3.5mm Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Motorola Moto G Stylus 5g 2024 (128GB) price in United States is $179.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, Wi-Fi, NFC
- Snapdragon 6 Gen1, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 30W Fast Charging
- 6.7 inches, 1080 x 2400 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP + 13 MP Dual Rear & 32 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v14
Motorola Moto G Stylus 5g 2024 (128GB) Specs
Group: $150 to $250
General
- Android v14Good
- Thickness: 8.3 mmAverage
- 190 gLight
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.7 inch, OLED ScreenAverage
- 1080 x 2400 pixelsAverage
- 395 ppiGood
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 13 MP Dual Rear Camera with OISAverage
- 4K UHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 6 Gen1 Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 8 GB RAMLargest
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G, 5G
- Bluetooth v5.1, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatterySmallest
- 30W Fast Charging
- 15W Wireless Charging
Motorola Moto G Stylus 5g 2024 (128GB) Prices
36% (price dropped by $64 in one month)
Motorola Moto G Stylus 5g 2024 (128GB) Price History
You can check the price history of Motorola Moto G Stylus 5g 2024 (128GB) below. The current price is $179.99. Over the past month, there has been a decrease of $64 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Motorola Moto G Stylus 5g 2024 (128GB) vs Motorola Moto G Power 5G 2024
Google Pixel 10A vs Apple iPhone 16 Pro Max
Apple iPhone 16 Pro Max (512GB) vs Apple iPhone 14 Pro Max (256GB)
Xiaomi Poco X8 Pro 5G vs Apple iPhone 14 Pro Max (256GB)
Google Pixel 10A vs Samsung Galaxy S26
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus vs Motorola Edge 70Motorola Moto G Stylus 5g 2024 (128GB) Full Specs
General
| Model | XT2419-2, XT2419-1, XT2419 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | eSIM+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 10, 2024 |
Design
| Dimensions | 74.8 x 162.6 x 8.3 mm |
| Weight | 190 g |
| Bezel less | No |
| Colors | Caramel Latte, Scarlet Wave |
Display
| Type | Color OLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.7 inches, 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| PPI | ~ 395 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 88.2% |
| Brightness | 1200 nits (peak) |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes |
| Extra Features | Stylus Support |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 24mm (wide), 1/1.57", 1.0µm, dual-pixel PDAF, OIS 13 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 4K, 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 32 MP ƒ/2.4 (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 4K, 1080p |
Technical
| OS | Android v14 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen1 |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4xCortex-A78@2.2 GHz & 4xCortex-A55@1.8 GHz |
| GPU | Adreno 710 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 30W |
| Wireless Charging | Yes, 15W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















