

Motorola Moto G30 (6GB RAM + 128GB)
$176.1 • Out Of Stock • By Motorola
Motorola Moto G30 (6GB RAM + 128GB) price in United States starts from $176.1.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$176.1
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, NFC, Wi-Fi
- Snapdragon 662, Octa Core, 2 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 20W Fast Charging
- 6.5 inches, 720 x 1600 px, 90 Hz Display with Water Drop Notch
- 64 MP Quad Rear & 13 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 512 GB
- Android v11
OUT OF STOCK
Motorola Moto G30 (6GB RAM + 128GB) Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- Android v11Good
- Thickness: 9.1 mmThick
- 200 gAverage
- Rear Fingerprint Sensor
Display
- 6.5 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 720 x 1600 pixelsPoor
- 269 ppiAverage
- 90 Hz Refresh Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 64 MP Quad Rear CameraAverage
- 1080P @ 30 fps FHD Video Recording
- 13 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 662 Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 6 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card (Hybrid), upto 512 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.1, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 20W Fast Charging
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Motorola Moto G30 (6GB RAM + 128GB) Videos
Related Mobile Phones
Related Searches
Motorola Moto G30 (6GB RAM + 128GB) Full Specs
General
| Model | Moto G30 6GB RAM |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | March 09, 2021 |
Design
| Dimensions | 75.73 x 165.2 x 9.1 mm |
| Weight | 200 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.5 inches, 720 x 1600 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 269 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 82.2% |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 512 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, Accelerometer, Ambient Light Sensor, Gyroscope, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | No |
| Extra Features | Moto Display Smarter Screen, Moto Gametime |
Camera
| Rear Camera | 64 MP ƒ/1.7 (Main) 8 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro 2 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Timer, AR Stickers, Active Photos, Cinemagraph, Manual Mode, Portrait Mode, Cutout, Spot Color, Panorama, Live Filter, RAW Photo Output, Watermark, Burst Shot, Best Shot, Google Lens Integration |
| Video Recording | 1080P @ 30 fps FHD, 720P @ 30 fps HD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 13 MP ƒ/2.2 (Main) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, 720p @ 30 fps HD |
Technical
| OS | Android v11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 662 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver |
| GPU | Adreno 610 GPU |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 20W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






















