
Motorola Razr 70 Ultra
$1,574.65 • Coming Soon • By Motorola
Motorola Razr 70 Ultra price in United States starts from $1,574.65.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Motorola Razr 70 Ultra is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Motorola Razr 70 Ultra is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 5G, NFC, eSIM, Wi-Fi
- Snapdragon 8 Elite, Octa Core, 4.32 GHz Processor
- 16 GB RAM, 512 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 68W Fast Charging
- 7 inches, 1224 x 2992 px Display with Punch Hole
- Foldable Display, Dual Display
- 50 MP + 50 MP Dual Rear & 50 MP Front Camera
- Android v16
UPCOMING
Motorola Razr 70 Ultra Specs
Group: $125,000 to $175,000
General
- Android v16Good
- Thickness: 7.2 mmAverage
- 199 gLight
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 7 inch, LTPO AMOLED ScreenAverage
- 1224 x 2992 pixelsPoor
- 462 ppiGood
- Foldable, Dual Display with Dolby Vision, HDR10+
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 50 MP Dual Rear Camera with OISAverage
- 8K @ 30 fps UHD Video Recording
- 50 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 8 Elite Chipset
- 4.32 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 16 GB RAMLarge
- 512 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G
- Bluetooth v5.4, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 68W Fast Charging
- 30W Wireless Charging
- Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Motorola Razr 70 Ultra vs Motorola Razr 60 Ultra
Motorola Razr 70 Ultra vs Motorola Razr 70
Motorola Razr 70 Ultra vs Motorola Signature (16GB RAM + 1TB)
Motorola Razr 70 Ultra vs Samsung Galaxy Z Flip 7 5G (12GB RAM+512GB)
Motorola Razr 70 Ultra vs Motorola Signature
Motorola Razr 70 Ultra vs Motorola Razr 70 PlusMotorola Razr 70 Ultra Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | eSIM+Nano SIM |
| eSIM Support | Yes |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 28, 2026 (Expected) |
Design
| Dimensions | 74 x 171.5 x 7.2 mm |
| Weight | 199 g |
| Design Type | Flip (Clamshell) |
| Colors | Pantone: Orient Blue, Cocoa |
Display
| Type | Color LTPO AMOLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 7 inches, 1224 x 2992 pixels |
| PPI | ~ 462 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 87.3% |
| Brightness | 5000 nits (peak) |
| HDR Support | Yes, HDR10+, Dolby Vision |
| Adaptive Refresh Rate | Yes, LTPO |
| Features | Dolby Vision, HDR10+ |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| Foldable Display | Yes |
| Dual Display | Yes, LTPO AMOLED,, 4 inches, 1272 x 1080 pixels, Gorilla Glass Ceramic, 1B colors, Dolby Vision, 165Hz, HDR10+, 3000 nits (peak) |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 4 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1 m upto 30 min |
| IP Rating | IP48 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 1/1.56", 2.0µm, PDAF, OIS 50 MP ƒ/2 (Ultra Wide) 122˚ (ultrawide), 1/2.93", 1.2µm |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | panorama, HDR, Pantone Validated Colour and Skin Tones |
| Video Recording | 8K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30/60 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 50 MP ƒ/2 (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 4K @ 60 fps UHD, 1080p @ 60 fps FHD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| CPU | 4.32 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x Prime Core@4.32 GHz & 6x Performance Core@3.53 GHz |
| GPU | Adreno 830 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 68W |
| Wireless Charging | Yes, 30W |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











