
Nokia 1.4 (2GB RAM + 32GB)
$78.34 • Out Of Stock • By Nokia
Nokia 1.4 (2GB RAM + 32GB) price in United States starts from $78.34.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$78.34
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Snapdragon 215, Quad Core, 1.3 GHz Processor
- 2 GB RAM, 32 GB inbuilt
- 4000 mAh Battery
- 6.52 inches, 720 x 1600 px Display with Water Drop Notch
- 8 MP + 2 MP Dual Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v10
OUT OF STOCK
Nokia 1.4 (2GB RAM + 32GB) Specs
Group: $6,500 to $8,500
General
- Android v10Good
- Thickness: 8.7 mmThick
- 178 gLight
- Rear Fingerprint Sensor
Display
- 6.52 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 720 x 1600 pixelsAverage
- 269 ppiAverage
- Water Drop Notch Display
Camera
- 8 MP + 2 MP Dual Rear CameraAverage
- 720p @ 30 fps HD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 215 Chipset
- 1.3 GHz, Quad Core ProcessorSlow
- 2 GB RAMSmall
- 32 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v4.2, WiFi
- microUSB v2.0
Battery
- 4000 mAh BatterySmall
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Plus (12GB RAM + 512GB)
Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy S24 FE (256GB)
Apple iPhone 12 vs Apple iPhone 17e
Motorola Edge 70 vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Samsung Galaxy A17 vs Samsung Galaxy A36 5GNokia 1.4 (2GB RAM + 32GB) Full Specs
General
| Model | 1.4 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | February 03, 2021 |
Design
| Dimensions | 76.7 x 166.4 x 8.7 mm |
| Weight | 178 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.52 inches, 720 x 1600 pixels |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 269 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 80.4% |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 2 GB |
| Storage | 32 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.2, A2DP, LE |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP (Wide Angle) 2 MP (Macro) Macro |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR |
| Video Recording | 720p @ 30 fps HD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Video Recording | 720p @ 30 fps HD |
Technical
| OS | Android v10 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 215 |
| CPU | 1.3 GHz, Quad Core Processor |
| Core Details | 4x ARM Cortex A53, Quad-core CPU |
| GPU | Adreno 308 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4000 mAh, Li-Po Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










