


Nokia 5.1 Plus (Nokia X5)
$46.76 • Out Of Stock • By Nokia
Nokia 5.1 Plus (Nokia X5) price in United States starts from $46.76.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$46.76
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Helio P60, Octa Core, 1.8 GHz Processor
- 3 GB RAM, 32 GB inbuilt
- 3060 mAh Battery
- 5.86 inches, 1520 x 720 px Display
- 13 MP + 5 MP Dual Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 400 GB
- Android v8.1 (Oreo)
OUT OF STOCK
Nokia 5.1 Plus (Nokia X5) Specs
Group: $3,750 to $5,250
General
- Android v8.1 (Oreo)Average
- Thickness: 8 mmSlim
- 151 gAverage
Display
- 5.86 inch, IPS LCD ScreenLarge
- 1520 x 720 pixelsGood
- 287 ppiGood
Camera
- 13 MP + 5 MP Dual Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- MediaTek Helio P60 Chipset
- 1.8 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 3 GB RAMLarge
- 32 GB Inbuilt MemoryLarge
- Memory Card (Hybrid), upto 400 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v4.2, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 3060 mAh BatteryLarge
Extra
- Not Water Proof
Nokia 5.1 Plus (Nokia X5) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

OnePlus 15R (12GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy S25
Samsung Galaxy A32 5G vs Apple iPhone 17e
Redmagic 10S Pro 5G (24GB RAM + 1TB) vs OnePlus 15 (16GB RAM + 512GB)
Samsung Galaxy A37 5G vs Samsung Galaxy A32 5G
Samsung Galaxy S24 5G (256GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Apple iPhone 17 Pro Max vs Huawei Pura 80 UltraNokia 5.1 Plus (Nokia X5) Full Specs
General
| Model | 5.1 Plus, X5 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | September, 2018 |
Design
| Dimensions | 72 x 149.5 x 8 mm |
| Weight | 151 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M colors Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 5.86 inches, 1520 x 720 pixels |
| Aspect Ratio | 19:9 |
| PPI | ~ 287 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 79.6% |
Memory
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 400 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS Support |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Proximity |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 13 MP + 5 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Face detection, Geo tagging, Panorama, Touch to focus |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP |
Technical
| OS | Android v8.1 (Oreo) |
| Chipset | MediaTek Helio P60 |
| CPU | 1.8 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Java | Yes, via 3rd party |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Supports | MMS, Instant Messaging |
| Yes, with Push Email | |
| Music | MP3, WAV, eAAC+, FLAC |
| Video | MP4, H.264 |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 3060 mAh, Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















