


Nokia 6.1 (64GB)
$66.04 • Out Of Stock • By Nokia
Nokia 6.1 (64GB) price in United States starts from $66.04.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$66.04
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, NFC, Wi-Fi
- Snapdragon 630, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 3000 mAh Battery with 18W Fast Charging
- 5.5 inches, 1080 x 1920 px Display
- 16 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 256 GB
- Android v8.0 (Oreo)
OUT OF STOCK
Nokia 6.1 (64GB) Specs
Group: $5,750 to $7,250
General
- Android v8.0 (Oreo), upgradable to v9.0 (Pie)Good
- Thickness: 8.19 mmSlim
- 172 gLight
- Rear Fingerprint Sensor
Display
- 5.5 inch, IPS ScreenSmall
- 1080 x 1920 pixelsGood
- 401 ppiGood
- Corning Gorilla Glass 3 Screen Protection
Camera
- 16 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 630 SDM630 Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorFastest
- 4 GB RAMLargest
- 64 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card (Hybrid), upto 256 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 3000 mAh BatterySmall
- Fast Charging 18W
Extra
- Not Water Proof
Nokia 6.1 (2018) Review
#ExpertReview
The Nokia 6.1 (2018) brings some welcome improvements over its predecessor: a faster processor, 4K video and fast charging are definitely things that make the new 6.1 a much better phone.
Unfortunately, there is one big compromise that you have to make with the Nokia 6.1: its display. It looks bluish, with washed out colors. We understand that you cannot expect wonders from the display of an affordable phone and while this screen is certainly not a dealbreaker, rivals have raised the bar and the Nokia 6.1 display is just not quite on par, plus there is no way to fix its issues in the settings.
- Fast, smooth performance
- Android One is a clean, bloatware-free experience
- Great photo quality during the day
- 4K video recording option on such an affordable phone
- Display has bluish tint, washed out colors
- Design is a bit too conservative
- Battery life is a bit below the average
- Fingerprint scanner is a bit too small
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Nokia 6.1 (64GB) Full Specs
General
| Model | 6.1 (64GB) |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | April, 2018 |
Design
| Dimensions | 75.8 x 148.8 x 8.19 mm |
| Weight | 172 g |
Display
| Type | Color IPS Screen (16M colors Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 5.5 inches, 1080 x 1920 pixels |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | ~ 401 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 73.2% |
| Features | Corning Gorilla Glass 3 Screen Protection |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS Support |
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 16 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Face detection, Geo tagging, Panorama, Touch to focus |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 8 MP Autofocus |
Technical
| OS | Android v8.0 (Oreo), upgradable to v9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 630 |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | Adreno 508 |
| Java | Yes, via 3rd party |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Supports | MMS, Instant Messaging |
| Yes, with Push Email | |
| Music | MP3, WAV, eAAC+, FLAC |
| Video | MP4, H.264 |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 3000 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, Fast Charging 18W |
| Music Playback Time | 119 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






















