


Nokia C20 Plus
$72.78 • Out Of Stock • By Nokia
Nokia C20 Plus price in United States starts from $72.78.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$72.78
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Unisoc SC9863A, Octa Core, 1.6 GHz Processor
- 2 GB RAM, 32 GB inbuilt
- 4950 mAh Battery
- 6.5 inches, 720 x 1600 px Display with Water Drop Notch
- 8 MP + 2 MP Dual Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 256 GB
- Android v11
OUT OF STOCK
Nokia C20 Plus Specs
Group: $6,000 to $8,000
General
- Android v11Good
- Thickness: 9.5 mmThick
- 204.7 gHeavy
- No Fingerprint Sensor
Display
- 6.5 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 720 x 1600 pixelsAverage
- 270 ppiGood
- Water Drop Notch Display
Camera
- 8 MP + 2 MP Dual Rear CameraAverage
- 720p HD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Unisoc SC9863A Chipset
- 1.6 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 2 GB RAMSmall
- 32 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 256 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v4.2, WiFi
- microUSB v2.0
Battery
- 4950 mAh BatterySmall
Extra
- Not Water Proof
Discuss
4 Comments Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Nubia Z70 Ultra (24GB RAM + 1TB) vs OnePlus 15 (16GB RAM + 512GB)
Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Samsung Galaxy S25 FE
Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB) vs Apple iPhone Air (512GB)
RedMagic 11 Pro Plus vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy A17 vs Apple iPhone 15 Plus (256GB)
Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Xiaomi 17 ProNokia C20 Plus Full Specs
General
| Model | C20 Plus |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | August 09, 2021 |
Design
| Dimensions | 75.85 x 165.4 x 9.5 mm |
| Weight | 204.7 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.5 inches, 720 x 1600 pixels |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 270 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 81.3% |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 2 GB |
| Storage | 32 GB |
| Card Slot | Yes, upto 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.2, A2DP |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Ambient Light Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP 2 MP (Depth Sensor) |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 720p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP Screen Flash |
| Front Video Recording | 720p |
Technical
| OS | Android v11 |
| Chipset | Unisoc SC9863A |
| CPU | 1.6 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4950 mAh, Li-Po Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












