




Nubia Z70 Ultra
$789 • View Prices • By Nubia
Nubia Z70 Ultra is a 5G Android 15 Smartphone powered by Qualcomm 8 Elite with 12 GB RAM and 256 GB storage. It has a 6.85 inches AMOLED display with 144 Hz refresh rate. It features a 64 MP + 50 MP + 50 MP Triple rear camera and a 16 MP front camera. It packs a 6150 mAh Battery with 80W Fast Charging. Notable features include NFC, IP68 & IP69 Rating, In-Display Fingerprint and USB on-the-go.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
$789
Search
Nubia Z70 Ultra price in United States is $789. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
Variants
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi, IR Blaster
- Snapdragon 8 Elite, Octa Core, 4.32 GHz Processor
- 12 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 6150 mAh Battery with 80W Fast Charging
- 6.85 inches, 1216 x 2688 px, 144 Hz Display
- 64 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear & 16 MP Front Camera
- Android v15
- No FM Radio
Nubia Z70 Ultra Specs
Group: $650 to $950
General
- Android v15Good
- Thickness: 8.6 mmThick
- 228 gHeavy
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.85 inch, AMOLED ScreenLarge
- 1216 x 2688 pixelsAverage
- 430 ppiPoor
- Color Gamut 100% DCI-P3, 2000nit Brightness
- 144 Hz Refresh Rate
Camera
- 64 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with OISAverage
- 8K @ 30 fps UHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 8 Elite Chipset
- 4.32 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 12 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.4, WiFi, NFC
- USB-C v3.1
- IR Blaster
Battery
- 6150 mAh BatteryLarge
- 80W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Nubia Z70 Ultra Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Nubia Z70 Ultra Price History
You can check the price history of Nubia Z70 Ultra below. The current price is $789. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy S24 FE (256GB)

Samsung Galaxy S26 Plus (12GB RAM + 512GB) vs Motorola Razr 60 Ultra 5G
Apple iPhone 17 Pro Max vs Red Magic 11 Pro
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Red Magic 11 Pro
Xiaomi 17 Ultra vs Xiaomi 18Nubia Z70 Ultra Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | November 21, 2024 |
Design
| Dimensions | 77.1 x 164.3 x 8.6 mm |
| Weight | 228 g |
| Bezel less | Yes |
| Colors | Black, Yellow, Starry Night Edition |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.85 inches, 1216 x 2688 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 430 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 89.7% |
| Features | Color Gamut 100% DCI-P3, 2000nit Brightness |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | NSA: n41/n77/n78(3.3~3.6GHz)/n38 ,SA: n41/n77/n78(3.3~3.6GHz)/n1/n3/n5/n8/n28/n2/n7/n40/n66/n38/n25/n20/n26 |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | WIFI 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes, v5.4, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v3.1 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | GPS, A-GPS, Beidou, Galileo, GLONASS (L1+L2+L5) |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Gravity Sensor, Proximity Sensor, Compass, Gyroscope, X Linear Resonant Actuator, Infrared Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 & IP69 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | LPDDR5X RAM, Dual Stereo Speakers, AI functions: Voice Assistant, AI Gallery Search, AI Translate, AI Portrait Highlights, a Bokeh effect for photos, and more |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.6-4 (Main) 35mm, Sony IMX 9 Series, OIS, Adjustable Physical Aperture F/1.59-F/4.0, QPD 64 MP ƒ/2.5 (Telephoto) OV64B, 70mm, OIS, 4P, F/2.48, AF 50 MP ƒ/1.8 (Ultra Wide) OV50D, AF, 1/2.88 inch, 122°, 6P, F/2.0, Macro 2.5cm |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Laser AF, Panorama, HDR, Flicker + Laser Sensor |
| Video Recording | 8K @ 30 fps UHD, 4K @ 60 fps UHD, 1080p @ 60 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2 (Wide Angle) Under Display |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v15 |
| Custom UI | Nebula AIOS |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| CPU | 4.32 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x Prime Core@4.32 GHz & 6x Performance Core@3.53 GHz |
| GPU | Adreno 830 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 6150 mAh, Si/C |
| Fast Charging | Yes, 80W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














