

Nubia Z70S Ultra (16GB RAM + 512GB)
$889 • View Prices • By Nubia
Nubia Z70S Ultra (16GB RAM + 512GB) is a 5G Android 15 Smartphone powered by Qualcomm 8 Elite with 16 GB RAM and 512 GB storage. It has a 6.85 inches AMOLED display with 144 Hz refresh rate. It features a 64 MP + 50 MP + 50 MP Triple rear camera and a 16 MP front camera. It packs a 6600 mAh Battery with 80W Fast Charging. Notable features include NFC, IP68 & IP69 Rating, In-Display Fingerprint and USB on-the-go.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
$889
Search
Nubia Z70S Ultra (16GB RAM + 512GB) price in United States is $889. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
Variants
12GB+256GB$680
16GB+512GB$889
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi, IR Blaster
- Snapdragon 8 Elite, Octa Core, 4.32 GHz Processor
- 16 GB RAM, 512 GB inbuilt
- 6600 mAh Battery with 80W Fast Charging
- 6.85 inches, 1216 x 2688 px, 144 Hz Display
- 64 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear & 16 MP Front Camera
- Android v15
- No FM Radio
Nubia Z70S Ultra (16GB RAM + 512GB) Specs
Group: $750 to $1,250
General
- Android v15Good
- Thickness: 8.6 mmThick
- 228 gHeavy
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.85 inch, AMOLED ScreenLarge
- 1216 x 2688 pixelsAverage
- 431 ppiPoor
- HDR10,
- Corning Gorilla Glass 7i
- 144 Hz Refresh Rate
Camera
- 64 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with OISAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 8 Elite Chipset
- 4.32 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 16 GB RAMLarge
- 512 GB Inbuilt MemoryLarge
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.4, WiFi, NFC
- USB-C v3.2
- IR Blaster
Battery
- 6600 mAh BatteryLarge
- 80W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Nubia Z70S Ultra (16GB RAM + 512GB) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Nubia Z70S Ultra (16GB RAM + 512GB) Price History
You can check the price history of Nubia Z70S Ultra (16GB RAM + 512GB) below. The current price is $889. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

TCL 60 XE NxtPaper (8GB RAM + 256GB) vs Motorola Moto Edge 60 Pro 5G
Apple iPhone 16e (512GB) vs Apple iPhone 18 Pro Max
Motorola Edge 70 vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB)
Xiaomi 17 Ultra vs Xiaomi 18 Pro Max
Oppo Find X9 Pro 5G vs Vivo X300 Pro 5G
Xiaomi 17 Ultra vs Apple iPhone 17 Pro MaxNubia Z70S Ultra (16GB RAM + 512GB) Full Specs
General
| Model | NX737J |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | April 28, 2025 |
Design
| Dimensions | 77.1 x 164.3 x 8.6 mm |
| Weight | 228 g |
| Bezel less | Yes |
| Colors | Black, Orange |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.85 inches, 1216 x 2688 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 431 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 89.7% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 7i |
| Brightness | 2000 nits (peak) |
| HDR Support | Yes, HDR10 |
| Features | HDR10, |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 4 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band |
| Bluetooth | Yes, v5.4, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS (L1+L2+L5), GLONASS (G1+G5), BDS (B1I+B1C+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 & IP69 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.7 35mm (standard), 1/1.3", 1.2µm, PDAF, OIS 64 MP ƒ/2.5 (Telephoto) 70mm (periscope telephoto), 1/2.0", 0.7µm, multi-directional PDAF (15cm - ∞), OIS, 2.7x optical zoom (vs. 26mm cam) 50 MP ƒ/2 (Ultra Wide) 13mm, 122˚ (ultrawide), 1/2.88", 0.61µm, multi-directional PDAF |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Laser AF, Color Spectrum Sensor, Ring- dual-tone , Panorama, HDR |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2.5 (Wide Angle) Under Display |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v15 |
| Custom UI | MyOS 15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| CPU | 4.32 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x Prime Core@4.32 GHz & 6x Performance Core@3.53 GHz |
| GPU | Adreno 830 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 6600 mAh, Si/C Li-Ion |
| Fast Charging | Yes, 80W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.









