





Poco C50 (3GB RAM + 32GB)
$95.57 • View Prices • By Poco
Poco C50 (3GB RAM + 32GB) price in United States starts from $95.57.
- Share
$95.57
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Helio A22, Quad Core, 2 GHz Processor
- 3 GB RAM, 32 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 10W Fast Charging
- 6.52 inches, 720 x 1600 px Display with Water Drop Notch
- 8 MP Dual Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 512 GB
- Android v12
Poco C50 (3GB RAM + 32GB) Specs
Group: $8,000 to $10,000
General
- Android v12Good
- Thickness: 9.09 mmThick
- 192 gAverage
- Rear Fingerprint Sensor
Display
- 6.52 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 720 x 1600 pixelsAverage
- 269 ppiAverage
- 400 nits
- 60 Hz Refresh Rate, 120 Hz Touch Sampling Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 8 MP Dual Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- MediaTek Helio A22 Chipset
- 2 GHz, Quad Core ProcessorAverage
- 3 GB RAMSmall
- 32 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 512 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- microUSB
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 10W Fast Charging
Extra
- FM Radio with Recording
- Not Water Proof
Poco C50 (3GB RAM + 32GB) Price History
You can check the price history of Poco C50 (3GB RAM + 32GB) below. The current price is $8,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Poco C50 (3GB RAM + 32GB) Full Specs
General
| Model | C50 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | January 03, 2023 |
Design
| Dimensions | 76.45 x 164.9 x 9.09 mm |
| Weight | 192 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes, 120 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 6.52 inches, 720 x 1600 pixels, 60 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 269 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 89.1% |
| Features | 400 nits |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
| Card Slot | Yes, upto 512 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | 802.11/b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, microUSB |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | No |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BeiDou |
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Splash Resistant | No |
Camera
| Rear Camera | 8 MP (Main) ƒ/2.4 Ai Camera |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Photo Mode, Video Mode, Portrait Mode, Short Video, Timelapse, Tilt Shift Mode |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v12 |
| Chipset | MediaTek Helio A22 |
| CPU | 2 GHz, Quad Core Processor |
| GPU | IMG PowerVR |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes, with FM Recording |
| Document Reader | No |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 10W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


























