
Poco M8s 5G
$201.48 • Coming Soon • By Poco
Poco M8s 5G price in United States starts from $201.48.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Poco M8s 5G is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Poco M8s 5G is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, IR Blaster
- Snapdragon 6 Gen3, Octa Core Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 7000 mAh Battery with 33W Fast Charging
- 6.9 inches, 1080 x 2392 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP + 2 MP Dual Rear & 20 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 1 TB
- Android v16
UPCOMING
Poco M8s 5G Specs
Group: $17,500 to $22,500
General
- Android v16Good
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.9 inch, IPS LCD ScreenLargest
- 1080 x 2392 pixelsPoor
- 393 ppiAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 2 MP Dual Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 20 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 6 Gen3 Chipset
- Octa Core Processor
- 6 GB RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card (Hybrid), upto 1 TB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.3, WiFi
- USB-C
- IR Blaster
Battery
- 7000 mAh BatteryLarge
- 33W Fast Charging
- 18W Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Poco M8s 5G Full Specs
General
| Model | M8s |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 08, 2026 (Expected) |
Design
| Bezel less | No |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (68B) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.9 inches, 1080 x 2392 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | ~ 393 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 89.06% |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | SA: n1/n3/n5/n8/n28/n40/n78, NSA: n1/n3/n40/n78/n8 |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
Performance
| AnTuTu Score | 826,000 (Total) (v10) |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BEIDOU |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, E-Compass, Accelerometer, Gyroscope |
| Splash Resistant | Yes |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 2 MP (Depth Sensor) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Photo Mode, Video, Portrait Mode, Google Lens |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 20 MP (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen3 |
| CPU | Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 33W Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes, 18W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















