







Realme 16 5G (12GB RAM + 256GB)
$397.95 • View Prices • By Realme
Realme 16 5G (12GB RAM + 256GB) price in United States starts from $397.95.
- Share
$397.95
Search
- Price History
- Set Price Alert
Variants
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi
- Dimensity 6400 Turbo, Octa Core, 2.5 GHz Processor
- 12 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 7000 mAh Battery with 60W Fast Charging
- 6.57 inches, 1080 x 2372 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP + 2 MP Dual Rear & 50 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid)
- Android v16
Realme 16 5G (12GB RAM + 256GB) Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- Android v16Good
- Thickness: 8.1 mmAverage
- 183 gLight
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.57 inch, AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2372 pixelsPoor
- 397 ppiPoor
- Vivid mode: 100% DCI-P3 Natural mode: 100% sRGB Cinematic mode: 100% DCI-P3 Colorful mode: 100% DCI-P3
- DT Star D+
- 120 Hz Refresh Rate, 240 Hz Touch Sampling Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 2 MP Dual Rear CameraAverage
- 1080p @ 60 fps FHD Video Recording
- 50 MP Front CameraAverage
- 50MP Sony IMX852
Technical
- mediatek Dimensity 6400 Turbo Chipset
- 2.5 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 12 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card (Hybrid)
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 7000 mAh BatteryLarge
- 60W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Realme 16 5G (12GB RAM + 256GB) Price History
You can check the price history of Realme 16 5G (12GB RAM + 256GB) below. The current price is $36,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi 15 5G vs Xiaomi Redmi Note 14 5G
Samsung Galaxy A57 (12GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy A57
OnePlus 15R (12GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy S24 Plus
Apple iPhone 16 Pro Max (1TB) vs Apple iPhone 14 Pro Max (256GB)
Apple iPhone 12 vs Xiaomi Redmi Note 15Realme 16 5G (12GB RAM + 256GB) Full Specs
General
| Model | 16 5G |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| OS Updates | 3 years |
| Security Updates | 4 years |
| Release Date | April 02, 2026 |
| In The Box | Phone x 1, Charger x 1, USB Data Cable x 1, SIM Ejector Tool x 1, Protective Case x 1, Quick Guide x 1 |
Design
| Dimensions | 75.1 x 158.3 x 8.1 mm |
| Weight | 183 g |
| Bezel less | No |
| Colors | Air White, Air Black |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (1.07 billion) |
| Touch | Yes, 240 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 6.57 inches, 1080 x 2372 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20.06:9 |
| PPI | ~ 397 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 94% |
| Glass Type | DT Star D+ |
| Brightness | 1000 nits(Typical) HBM: 1400 nits(Typical) 4200nit Peak Brightness |
| Features | Vivid mode: 100% DCI-P3 Natural mode: 100% sRGB Cinematic mode: 100% DCI-P3 Colorful mode: 100% DCI-P3 |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot) |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | NR: n1/n3/n5/n8/n28B/n40/n41/n77/n78 |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 (802.11ac) Supported 802.11a/b/g/n Supported Wi-Fi Display Supported WLAN Tethering Supported |
| Bluetooth | Yes, SBC,AAC,Aptx,Aptx-HD,LDAC,LHDC(*LHDC only support OPPO Enco X series,oneplus Buds Pro series) |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Single band: Beidou, GPS, GLONASS, Galileo, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, Ambient Light Sensor, Color Temperature Sensor, E-compass, Accelerometer, Gyroscope, In-display Optical Fingerprint Sensor, Infrared Remote Control |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| AI Features | AI Popout, AI Portrait Glow, AI Edit Genie, AI Instant Clip, NEXT AI |
| Water Resistance | Yes |
| IP Rating | IP69 |
| Extra Features | Mirror Selfie, Bypass Charging, 6050mm² Airflow VC |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) FOV 75°; 5P lens; AF Supported 2 MP ƒ/2.4 FOV 88°; 3P+IR lens |
| Camera Sensor | 50MP Sony IMX852 |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Photo, Video, Portrait, Night, Panorama, Cinematic, SLO-MO, Dual-view video, TIME-LAPSE, HI-RES, Google Lens, Underwater, Hypertext, TILT-SHIFT, Food, Vibe, AI Landscape, LumaColor IMAGE, 1080P video: 60 fps, 30 fps(with Retouch on), 720P video: 60 fps, 30 fps, EIS/OIS video: 30 fps(Cinematic mode), Supports Cinematic video shooting, Supports video zoom shooting: up to 10× digital zoom, 720P SLO-MO video: 120 fps, Supports Dual-view video shooting, Supports TIME-LAPSE video shooting, 1080P UNDERWATER: 30fps |
| Video Recording | 1080p @ 60 fps FHD, 4K @ 30 fps UHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 50 MP ƒ/2.4 (Wide Angle) FOV 86°; 5P lens Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p @ 60 fps FHD, 720p @ 60 fps HD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Custom UI | Realme UI 7.0 |
| Chipset | mediatek Dimensity 6400 Turbo |
| CPU | 2.5 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2X Arm Cortex-A76 up to 2.5GHz, 6X Arm Cortex-A55 up to 2.0GHz |
| GPU | Mali G57 MC2 @1.07GHz |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, AAC, APE, AMR, WAV, OGG, FLAC, WMA |
| Video | AVI, 3GP, MP4, WMV, MKV, MOV, ASF, FLV |
| FM Radio | No |
| Speaker Type | Dual Stereo |
| Audio Features | 300% Louder, Immersive Sound |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 60W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















