

Realme 16 Pro 5G (12GB RAM + 256GB)
$410 • View Prices • By Realme
Realme 16 Pro 5G (12GB RAM + 256GB) is a 5G Android 16 Smartphone powered by Mediatek 7300 Max with 12 GB RAM and 256 GB storage. It has a 6.78 inches AMOLED display. It features a 200 MP + 8 MP Dual rear camera and a 50 MP front camera. It packs a 7000 mAh Battery with 80W Fast Charging. Notable features include IP68 Rating, In-Display Fingerprint and USB on-the-go.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Variants
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, Wi-Fi
- Dimensity 7300 Max, Octa Core Processor
- 12 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 7000 mAh Battery with 80W Fast Charging
- 6.78 inches, 1272 x 2772 px Display with Punch Hole
- 200 MP + 8 MP Dual Rear & 50 MP Front Camera
- Android v16
- No FM Radio
Realme 16 Pro 5G (12GB RAM + 256GB) Specs
Group: $300 to $500
General
- Android v16Good
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.78 inch, AMOLED ScreenLarge
- 1272 x 2772 pixelsGood
- 450 ppiGood
- Punch Hole Display
Camera
- 200 MP + 8 MP Dual Rear Camera with OISAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 50 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Dimensity 7300 Max Chipset
- Octa Core Processor
- 12 GB RAM + 8 GB Virtual RAMLargest
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.4, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 7000 mAh BatteryLarge
- 80W SUPERVOOC Charge
- Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Realme 16 Pro 5G (12GB RAM + 256GB) vs Realme 15 Pro Game of Thrones Limited Edition
Xiaomi 18 Pro Max vs OnePlus 16 Pro
Samsung Galaxy A32 5G vs Apple iPhone 17e
Asus ROG Phone 10 Pro Edition vs RedMagic 11S Pro Plus
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Samsung Galaxy A56 5G (256 GB)
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S21 UltraRealme 16 Pro 5G (12GB RAM + 256GB) Full Specs
General
| Model | RMX5120 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | Januray 06, 2026 |
| In The Box | 1 x Handset, 1 x Charger, 1 x USB data cable, 1 x 1 SIM Ejector Tool, 1 x 1 Protective Case, 1 x 1 Quick Guide, 1 x 1 Safety Guide |
Design
| Bezel less | Yes |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (1.07 B) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.78 inches, 1272 x 2772 pixels |
| PPI | ~ 450 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 93% |
| Brightness | 6500 nits |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| Curved Display | Yes |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Expandable RAM | Upto 8 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | SA:n1/n3/n5/n8/n28B/n40/n41/n77/n78, NSA:n1/n3/n41/n78 |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Performance
| AnTuTu Score | 971,000 (Total) (v10) |
Extra
| GPS | Yes with Beidou, GPS, GLONASS, Galileo, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Proximity sensor, Ambient light sensor, Color temperature sensor, E-compass, Accelerometer, Gyroscope, In-display optical fingerprint sensor, Infrared remote control |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| AI Features | AI Edit Genie 2.0 |
| Water Resistance | Yes |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 200 MP (Main) 8 MP |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Photo, Video, Portrait, Vibe Mode, Night, Panorama, SLO-MO, Long Exposure, Dual-view video, Time lapse, HI-RES, Google Lens, Underwater, Hypertext, Scan, TILT-SHIFT, Pro Video |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 60 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 50 MP (Wide Angle) Punch Hole, Screen Flash |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, 720p @ 30 fps HD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Custom UI | realme UI 7 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 Max |
| CPU | Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | AAC, HE-AAC v1, HE-AAC v2, AMR, AWB, MIDI, MP3, OGG VORBIS |
| Video | MP4, 3GP, 3G2, 3GPP2, M4V, MKV |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 80W SUPERVOOC Charge |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.









