




Realme 16T 5G (8GB RAM + 256GB)
$365.64 • View Prices • By Realme
Realme 16T 5G (8GB RAM + 256GB) price in United States starts from $365.64.
- Share
$365.64
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, Wi-Fi, IR Blaster
- Dimensity 6300, Octa Core, 2.4 GHz Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 8000 mAh Battery with 45W Fast Charging
- 6.8 inches, 720 x 1570 px, 144 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP + 2 MP Dual Rear & 16 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 2 TB
- Android v16
Realme 16T 5G (8GB RAM + 256GB) Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- Android v16Good
- Thickness: 8.88 mmThick
- 224 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.8 inch, LCD ScreenLarge
- 720 x 1570 pixelsPoor
- 254 ppiPoor
- Panda-1681
- 144 Hz Refresh Rate, 180 Hz Touch Sampling Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 2 MP Dual Rear CameraAverage
- 1080p @ 60 fps FHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
- Sony IMX852
Technical
- Mediatek Dimensity 6300 Chipset
- 2.4 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 8 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card (Hybrid), upto 2 TB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.3, WiFi
- USB-C v2.0
- IR Blaster
Battery
- 8000 mAh BatteryLarge
- 45W Fast Charging
- 10W Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Realme 16T 5G (8GB RAM + 256GB) Price History
You can check the price history of Realme 16T 5G (8GB RAM + 256GB) below. The current price is $34,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Realme 16T 5G (8GB RAM + 256GB) Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 22, 2026 |
| In The Box | Phone x 1, Charger x 1, USB Data Cable x 1, SIM Ejector Tool x 1, Protective Case x 1, Quick Guide x 1 |
Design
| Dimensions | 78.23 x 166.47 x 8.88 mm |
| Weight | 224 g |
| Bezel less | No |
| Colors | Aurora Green , Starlight Red, Starlight Black |
Display
| Type | Color LCD Screen (16.7 m Colors) |
| Touch | Yes, 180 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 6.8 inches, 720 x 1570 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20.06:9 |
| PPI | ~ 254 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.4% |
| Glass Type | Panda-1681 |
| Brightness | 1200 Nits HBM Brightness, 975 nits Typical Brightness |
| Display Dimming | DC Dimming |
| Color Gamut | Vivid mode: 83% DCI-P3 |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 2 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | n1/n3/n5/n8/n28B/n40/n41/n77/n78 |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 (802.11ac) Supported 802.11a/b/g/n Supported Wi-Fi Display Supported WLAN Tethering Supported |
| Bluetooth | Yes, v5.3, SBC, AAC, LDAC, aptX, aptX HD, LHDC 5.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Beidou, GPS, GLONASS, Galileo, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, Ambient Light Sensor, E-compass, Accelerometer |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Cooling System | 5300mm² AirFlow VC |
| Gaming Features | 60 fps Stable Gaming |
| AI Features | Allnstant Clip, Ai Popout, Ai portrait, Ai Style Me, Ai Light Me, Ai Boost, NEXT AI Image, AI Portrait Glow |
| Water Resistance | Yes, MIL-STD-810H |
| IP Rating | IP69 Pro (IP66/68/69/69K) |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | LumaColor IMAGE, Selfie Mirror |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) Sony IMX852 1/2.93-inch, f/1.8, 28mm, PDAF, FOV 76°; 5p lens; AF Supported 2 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) FOV 89°; 3P lens |
| Camera Sensor | Sony IMX852 |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Photo, Video, Portrait, Night, AI LANDSCAPE, VIBE, Panorama, Cinematic, SLO-MO, Dual-view video, TIME-LAPSE, HI-RES, Underwater, Hypertext, TILT-SHIFT, 1080P video: 60fps,30 fps 720P video: 60fps,30 fps(with Retouch on) 720P SLO-MO video: 120 fps 1080P TIME-LAPSE: 30 fps Supports Cinematic video shooting Supports Dual-view video shooting Supports video zoom shooting: up to 10× digital zoom |
| Video Recording | 1080p @ 60 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP Sony IMX480 1/3.09-inch, f/2.4, 23mm, fixed focus, 1080p 30 FPS, FOV 85°; 4p lens Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Custom UI | realme UI 7 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 |
| CPU | 2.4 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2X Arm Cortex-A76@2.4GHz & 6X Arm Cortex-A55@2.0GHz |
| GPU | Arm Mali-G57 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, AAC, APE, AMR, WAV, OGG, FLAC, WMA |
| Video | AVI, 3GP, MP4, WMV, MKV, MOV, ASF, FLV |
| FM Radio | No |
| Speaker Type | Mono |
| Audio Features | 400% Ultra Volume |
| Audio Jack Type | USB Type-C |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 8000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 45W |
| Reverse Charging | Yes, 10W |
| Bypass Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


























