



Realme 7 (8GB RAM + 128GB)
$138.57 • Out Of Stock • By Realme
Realme 7 (8GB RAM + 128GB) price in United States starts from $138.57.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$138.57
Search
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Helio G95, Octa Core, 2.05 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 30W Fast Charging
- 6.5 inches, 1080 x 2400 px, 90 Hz Display with Punch Hole
- 64 MP Quad Rear & 16 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 256 GB
- Android v10
OUT OF STOCK
Realme 7 (8GB RAM + 128GB) Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- Android v10, upgradable to v12Average
- Thickness: 9.4 mmThick
- 196.5 gAverage
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.5 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 1080 x 2400 pixelsAverage
- 405 ppiGood
- Corning Gorilla Glass
- 90 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 64 MP Quad Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
- Sony IMX682
Technical
- Mediatek Helio G95 Chipset
- 2.05 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 8 GB RAMLarge
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 256 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 30W SuperDart Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Realme 7 (8GB RAM + 128GB) vs Realme P3 5G
Realme 7 (8GB RAM + 128GB) vs Poco M7 5G
Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Samsung Galaxy S26 Plus (12GB RAM + 512GB)
Google Pixel 10 Pro Fold vs Realme 15 Pro Game of Thrones Limited Edition
Xiaomi 17 Ultra vs Huawei Mate 80 Pro
Asus ROG Phone 10 Pro Edition vs Samsung Galaxy S26 UltraRealme 7 (8GB RAM + 128GB) Full Specs
General
| Model | 7 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | September 3, 2020 |
Design
| Dimensions | 75.4 x 162.3 x 9.4 mm |
| Weight | 196.5 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.5 inches, 1080 x 2400 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 405 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.5% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | yes with A-GPS, Beidou, Glonass |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope, Magnetic Induction Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Extra Features | UFS 2.1 |
Camera
| Rear Camera | 64 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.3 (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro 2 MP ƒ/2.4 Portrait |
| Camera Sensor | Sony IMX682 |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Starry Mode, Super Nightscape, Panorama, Portrait Mode, Time-lapse Photography, HDR, Ultra Wide, Ultra Macro, AI Scene Recognition, AI Beauty, Filter, Chroma Boost |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 120/30/60 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2.5 (Ultra Wide) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v10, upgradable to v12 |
| Chipset | Mediatek Helio G95 |
| CPU | 2.05 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | ARM Mali G76 MC4 800MHz |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 30W SuperDart Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













