





Realme C12 (4GB RAM + 64GB)
$94.54 • Out Of Stock • By Realme
Realme C12 (4GB RAM + 64GB) price in United States starts from $94.54.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$94.54
Search
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Helio G35, Octa Core, 2.3 GHz Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 6000 mAh Battery
- 6.52 inches, 720 x 1600 px Display with Water Drop Notch
- 13 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 256 GB
- Android v10
OUT OF STOCK
Realme C12 (4GB RAM + 64GB) Specs
Group: $8,000 to $10,000
General
- Android v10, upgradable to v11Good
- Thickness: 9.8 mmThick
- 209 gHeavy
- Rear Fingerprint Sensor
Display
- 6.52 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 720 x 1600 pixelsAverage
- 269 ppiAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 13 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
- CMOS Sensor
Technical
- MediaTek Helio G35 Chipset
- 2.3 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 4 GB RAMAverage
- 64 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 256 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- microUSB v2.0
Battery
- 6000 mAh BatteryLarge
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Realme C12 (4GB RAM + 64GB) vs Realme 12 Plus 5G (8GB RAM + 256GB)
Apple iPhone 12 vs Samsung Galaxy S25 Edge
Xiaomi 17 vs Xiaomi Poco X8 Pro Max 5G
Apple iPhone 16 Pro Max (512GB) vs Apple iPhone 14 Pro Max (256GB)
Motorola Moto G 5G 2026 vs Motorola Moto G Power (2026)
Realme C12 (4GB RAM + 64GB) Full Specs
General
| Model | C12 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | August 18, 2020 |
Design
| Dimensions | 75.9 x 164.5 x 9.8 mm |
| Weight | 209 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16.7M) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.52 inches, 720 x 1600 pixels, 60 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 269 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 88.7% |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, upto 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass, Beidou |
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Magnetic Induction Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor, Acceleration Sensor, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 13 MP ƒ/2.2 (Main) 2 MP ƒ/2.4 Mono 2 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro |
| Camera Sensor | CMOS Sensor |
| Features | Beauty, Filter, HDR, Panoramic View, Portrait, Timelapse, Slo-mo, NightScape |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, 720p @ 30 fps HD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP ƒ/2.4 (Main) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, 720p @ 30 fps HD |
Technical
| OS | Android v10, upgradable to v11 |
| Chipset | MediaTek Helio G35 |
| CPU | 2.3 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | Arm Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | AAC, HE-AAC v1, HE-AAC v2, AMR, AWB, MIDI, MP3, OGG, VORBIS |
| Video | MP4, 3GP, 3G2, 3GPP, 3GPP2, M4V, MKV |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 6000 mAh, Li-Po Battery |
| StandBy Time | 57 days |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















