



Realme C15 Qualcomm Edition
$125.03 • View Prices • By Realme
Realme C15 Qualcomm Edition price in United States starts from $125.03.
- Share
$125.03
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Snapdragon 460, Octa Core, 1.8 GHz Processor
- 3 GB RAM, 32 GB inbuilt
- 6000 mAh Battery with 18W Fast Charging
- 6.52 inches, 720 x 1600 px Display with Water Drop Notch
- 13 MP Quad Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 256 GB
- Android v10
Realme C15 Qualcomm Edition Specs
Group: $8,750 to $12,500
General
- Android v10, upgradable to v11Good
- Thickness: 9.8 mmThick
- 209 gHeavy
- Rear Fingerprint Sensor
Display
- 6.52 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 720 x 1600 pixelsAverage
- 269 ppiAverage
- Corning Gorilla Glass
- 60 Hz Refresh Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 13 MP Quad Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 460 Chipset
- 1.8 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 3 GB RAMSmall
- 32 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 256 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- microUSB v2.0
Battery
- 6000 mAh BatteryLarge
- 18W Fast Charging
- Reverse Charging
Extra
- Not Water Proof
Realme C15 Qualcomm Edition Price History
You can check the price history of Realme C15 Qualcomm Edition below. The current price is $11,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Realme C15 Qualcomm Edition vs Tecno Spark 20 Pro
Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy S24 FE (256GB)
Samsung Galaxy S24 Plus vs Red Magic 11 Air
Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy S23 FE
Google Pixel 10A vs Samsung Galaxy A36 5G
Apple iPhone 17 Pro Max vs Samsung Galaxy S26Realme C15 Qualcomm Edition Full Specs
General
| Model | C15 Qualcomm Edition |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | October 28, 2020 |
Design
| Dimensions | 75.9 x 164.5 x 9.8 mm |
| Weight | 209 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16.7M) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.52 inches, 720 x 1600 pixels, 60 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 269 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 88.7% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
| Card Slot | Yes, upto 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE, aptX |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass, Beidou |
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Magnetic Induction Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor, Acceleration Sensor, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 13 MP ƒ/2.2 (Main) 8 MP ƒ/2.25 (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 Mono 2 MP ƒ/2.4 Retro |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Chroma Boost, Ultra-wide Mode, Beauty, Filter, HDR Mode, Panoramic View, Portrait, Timelapse, Slo-mo, Super NightScape, Expert Mode |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, 720p @ 30 fps HD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2 (Main) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v10, upgradable to v11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 460 |
| CPU | 1.8 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1.8 GHz, Quad core, Kryo 240 + 1.8 GHz, Quad core, Kryo 240 |
| GPU | Adreno 610 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | AAC, HE-AAC v1, HE-AAC v2, AMR, AWB, MIDI, MP3, OGG, VORBIS |
| Video | MP4, 3GP, 3G2, 3GPP, 3GPP2, M4V, MKV |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 6000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 18W Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes |
| StandBy Time | 57 days |
| Talk Time | 46 hours |
| Music Playback Time | 60 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













