



Realme C2 (3GB RAM + 32GB)
$83.04 • Out Of Stock • By Realme
Realme C2 (3GB RAM + 32GB) price in United States starts from $83.04.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$83.04
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Helio P22, Octa Core, 2 GHz Processor
- 3 GB RAM, 32 GB inbuilt
- 4000 mAh Battery
- 6.1 inches, 720 x 1560 px Display with Water Drop Notch
- 13 MP + 2 MP Dual Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 256 GB
- Android v9.0 (Pie)
OUT OF STOCK
Realme C2 (3GB RAM + 32GB) Specs
Group: $7,000 to $9,000
General
- Android v9.0 (Pie)Average
- Thickness: 8.5 mmAverage
- 165 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 6.1 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 720 x 1560 pixelsPoor
- 282 ppiGood
- Corning Glass
- Water Drop Notch Display
Camera
- 13 MP + 2 MP Dual Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- MediaTek Helio Helio P22 Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 3 GB RAMSmall
- 32 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 256 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v4.2, WiFi
- microUSB
Battery
- 4000 mAh BatterySmall
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
5 Comments Be the first to leave a comment.
Realme C2 (3GB RAM + 32GB) Videos
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Realme C2 (3GB RAM + 32GB) vs Xiaomi Redmi 12 5G (8GB RAM + 256GB)
Samsung Galaxy S24 FE (256GB) vs Samsung Galaxy A17 4G (8GB + 256GB)
Apple iPhone 16 vs Oppo Reno 15 Pro Mini
Vivo X300 Ultra 5G vs Apple iPhone 17 Pro Max
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S26
Xiaomi 17 Ultra vs Apple iPhone 17 Pro MaxRealme C2 (3GB RAM + 32GB) Full Specs
General
| Model | C2 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | April, 2019 |
Design
| Dimensions | 73.7 x 154.3 x 8.5 mm |
| Weight | 165 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.1 inches, 720 x 1560 pixels |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 282 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 89.35% |
| Features | Corning Glass |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
| Card Slot | Yes, upto 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| USB | Yes, microUSB |
| USB Features | USB Tethering, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | M-sensor, Light Sensor, Proximity Sensor, Gravity Sensor, Acceleration Sensor, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 13 MP + 2 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | PDAF Fast Focusing, Slo-Mo Video |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Video Recording | 1080p |
Technical
| OS | Android v9.0 (Pie) |
| Chipset | MediaTek Helio P22 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | Adreno 506 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4000 mAh, Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














