







Realme GT 5G (12GB RAM + 256GB)
$292.57 • Out Of Stock • By Realme
Realme GT 5G (12GB RAM + 256GB) price in United States starts from $292.57.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$292.57
Search
Variants
8GB+128GB$282.03
12GB+256GB$292.57
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi
- Snapdragon 888 , Octa Core, 2.84 GHz Processor
- 12 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 4500 mAh Battery with 65W Fast Charging
- 6.43 inches, 1080 x 2400 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 64 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear & 16 MP Front Camera
- Android v11
- No FM Radio
OUT OF STOCK
Realme GT 5G (12GB RAM + 256GB) Specs
Group: $25,000 to $35,000
General
- Android v11Good
- Thickness: 9.1 mmThick
- 186 gLight
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.43 inch, Super AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2400 pixelsAverage
- 409 ppiAverage
- Sunlight Screen Support, COF Sealing Process, On-cell Touch Panel, Oleophobic Coating, AGC DTstar1
- 2.5D Glass
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 64 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 4K UHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
- Sony IMX682
Technical
- Qualcomm Snapdragon 888 Chipset
- 2.84 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 12 GB RAMLarge
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.2, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 4500 mAh BatterySmall
- 65W Fast Charging
- Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Realme GT 5G (12GB RAM + 256GB) vs Realme 14 Pro Plus 5G
Samsung Galaxy A37 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy A32 5G
Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Samsung Galaxy S25 FE
OPPO Find X9 Ultra vs OnePlus 16 Pro
Xiaomi 16 Ultra vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy Z Flip 7 FE 5GRealme GT 5G (12GB RAM + 256GB) Full Specs
General
| Model | GT 5G |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | August 18, 2021 |
Design
| Dimensions | 73.3 x 158.5 x 9.1 mm |
| Weight | 186 g |
Display
| Type | Color Super AMOLED Screen (16.7M) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.43 inches, 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:09 |
| PPI | ~ 409 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 91.7% |
| Glass Type | 2.5D Glass |
| Features | Sunlight Screen Support, COF Sealing Process, On-cell Touch Panel, Oleophobic Coating, AGC DTstar1 |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONSS, BEIDOU, GALILEO, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Magnetic Induction Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor, Gyro-meter, Acceleration Sensor, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 64 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.3 (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro |
| Camera Sensor | Sony IMX682 |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Super Nightscape, Panoramic View, Professional, Time-lapse, Bokeh, HDR, Ultra Wide-angle, Ultra Macro, AI Scene Recognition, AI Beauty, Filter, Dazzle Color Mode, Hypertext, AI IDphoto |
| Video Recording | 4K, 1080p, 720p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2.5 (Wide Angle) Punch Hole, Screen Flash |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| CPU | 2.84 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.XX GHz Kryo 680 & 4x1.XX GHz Kryo 680 |
| GPU | Adreno 660 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | AAC, APE, FLAC, AMR, MID, MP3, OGG, WAV, WMA, MKA |
| Video | MP4 |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4500 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 65W Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















