







Realme GT Master Edition 5G
$254.35 • Out Of Stock • By Realme
Realme GT Master Edition 5G price in United States starts from $254.35.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$254.35
Search
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Snapdragon 778G , Octa Core, 2.4 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 4300 mAh Battery with 65W Fast Charging
- 6.43 inches, 1080 x 2400 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 64 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear & 32 MP Front Camera
- Android v11
- No FM Radio
OUT OF STOCK
Realme GT Master Edition 5G Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- Android v11Good
- Thickness: 8 mmAverage
- 174 gLight
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.43 inch, Super AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2400 pixelsAverage
- 409 ppiGood
- Sunlight Screen Support, COF Sealing Process, On-cell Touch Panel, Oleophobic Coating, AGC DTstar
- 2.5D Glass
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 64 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 4K UHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
- CMOS Sensor
Technical
- Qualcomm Snapdragon 778G Chipset
- 2.4 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 8 GB RAM + 5 GB Virtual RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.2, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 4300 mAh BatterySmall
- 65W Fast Charging
- Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Realme GT Master Edition 5G vs Realme P4 Pro 5G (8GB RAM + 256GB)
Realme GT Master Edition 5G vs OnePlus Nord 4 5G (8GB RAM + 256GB)
Realme GT Master Edition 5G vs OnePlus 15R 5G
Realme GT Master Edition 5G vs Poco X8 Pro 5G
Realme GT Master Edition 5G vs Realme 16 Pro Plus 5G
Realme GT Master Edition 5G vs Samsung Galaxy A55 5G (8GB RAM + 256GB)Realme GT Master Edition 5G Full Specs
General
| Model | GT Master Edition 5G |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | August 18, 2021 |
Design
| Dimensions | 73.5 x 159.2 x 8 mm |
| Weight | 174 g |
Display
| Type | Color Super AMOLED Screen (16.7M) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.43 inches, 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 409 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 91.7% |
| Glass Type | 2.5D Glass |
| Features | Sunlight Screen Support, COF Sealing Process, On-cell Touch Panel, Oleophobic Coating, AGC DTstar |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Expandable RAM | Upto 5 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass, Beidou, Galileo, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Magnetic Induction Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor, Gyro-meter, Acceleration Sensor, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 64 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.3 (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro |
| Camera Sensor | CMOS Sensor |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Super Night Mode, Panoramic View, Expert, Timelapse, Portrait Mode, HDR, Ultra Wide, Ultra Macro, AI Scene Recognition, AI Beauty, Filter,Super Text, Face Distortion Correction, Tilt-shift, Street, Slo-Mo, Starry Mode, Video Recording Functions: Ultra Steady Video, Portrait Mode |
| Video Recording | 4K, 1080p, 720p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 32 MP ƒ/2.5 Punch Hole, Screen Flash |
| Front Video Recording | 1080p |
Technical
| OS | Android v11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 778G |
| CPU | 2.4 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x2.4 GHz Kryo 670 Prime & 3x2.2 GHz Kryo 670 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 670 Silver) |
| GPU | Adreno 642 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, AMR NB, AMR WB, AAC, G711, Vorbis, Opus, Raw, FLAC |
| Video | H.264, H.263, HEVC, MPEG-2, MPEG-4, VP8, VP9 |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4300 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 65W Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















