
Illustrative image
Realme Narzo 100
$196.93 • Rumored • By Realme
Realme Narzo 100 price in United States starts from $196.93.
- Share
This is a Rumored Mobile Phone.
Realme Narzo 100 is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Realme Narzo 100 is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, Wi-Fi
- Octa Core Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 7500 mAh Battery with 80W Fast Charging
- 6.57 inches, 1080 x 2372 px, 144 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP + 2 MP Dual Rear & 50 MP Front Camera
- Android v16
- No FM Radio
RUMORED
Realme Narzo 100 Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect. Group: $17,500 to $22,500
General
- Android v16Good
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.57 inch, AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2372 pixelsPoor
- 397 ppiGood
- 144 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 2 MP Dual Rear CameraAverage
- 1080p FHD Video Recording
- 50 MP Front CameraAverage
Technical
- Octa Core Processor
- 8 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.3, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 7500 mAh BatteryLarge
- 80W Dart Charge
- Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Realme Narzo 100 vs Realme Narzo 90
Realme Narzo 100 vs Motorola Moto G86 Power 5G
Realme Narzo 100 vs Samsung Galaxy M36 5G
Realme Narzo 100 vs Realme Narzo 90x
Samsung Galaxy A26 5G (256GB) vs Samsung Galaxy S21 Ultra (12GB RAM + 128GB)
Samsung Galaxy S26 Ultra (16GB RAM + 1TB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra (12GB RAM + 512GB)Realme Narzo 100 Full Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect.General
| Model | Narzo 100 |
| Sim Type | Dual Sim (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December 16, 2026 (Expected) |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (1.07 B) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.57 inches, 1080 x 2372 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 397 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 93% |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | GPS(L1), GLONASS(G1), BDS(B1I), Galileo(E1), QZSS(L1) |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Proximity sensor, Ambient light sensor, Color temperature sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| AI Features | Ai Edit |
| Water Resistance | Yes |
| IP Rating | P69 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | Bypass Charging |
Camera
| Rear Camera | 50 MP (Wide Angle) 2 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Photo, Video, Portrait, Night, Panorama, Cinematic, SLO-MO, Dual-view video, TIME-LAPSE, HI-RES, Underwater, PRO, Hypertext, TILT-SHIFT |
| Video Recording | 1080p, 720p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 50 MP ƒ/2.4 (Wide Angle) Punch Hole, Screen Flash |
| Front Video Recording | 1080p, 720p |
Technical
| OS | Android v16 |
| Custom UI | realme UI 7 |
| CPU | Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | AAC, APE, FLAC, AMR, MID, MP3, OGG, WAV, WMA, MKA |
| Video | AVI, MP4, 3GP, 3G2, 3GPP, 3GPP2, M4V, FLV, F4V, WEBM, WMV, ASF, MOV, QT, TS, M2TS, MTS, MKV |
| FM Radio | No |
| Audio Jack Type | USB Type-C |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7500 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 80W Dart Charge |
| Reverse Charging | Yes |
| Bypass Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











