





Realme Narzo 20 Pro
$180.16 • View Prices • By Realme
Realme Narzo 20 Pro price in United States starts from $180.16.
- Share
$180.16
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Helio G95, Octa Core, 2.05 GHz Processor
- 6 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 4500 mAh Battery with 65W Fast Charging
- 6.5 inches, 1080 x 2400 px, 90 Hz Display with Punch Hole
- 48 MP Quad Rear & 16 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 256 GB
- Android v10
Realme Narzo 20 Pro Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- Android v10, upgradable to v12Average
- Thickness: 9.4 mmThick
- 191 gAverage
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.5 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 1080 x 2400 pixelsAverage
- 405 ppiGood
- 2.5D Gorilla Glass Touch Screen Glass
- 90 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 48 MP Quad Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
Technical
- MediaTek Helio G95 Chipset
- 2.05 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 6 GB RAMAverage
- 64 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 256 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 4500 mAh BatterySmall
- 65W SuperDart Charge
Extra
- Not Water Proof
Realme Narzo 20 Pro Price History
You can check the price history of Realme Narzo 20 Pro below. The current price is $16,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Realme Narzo 20 Pro Videos
Related Mobile Phones
Related Searches
Realme Narzo 20 Pro Full Specs
General
| Model | Narzo 20 Pro |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | September 21, 2020 |
Design
| Dimensions | 75.4 x 162.3 x 9.4 mm |
| Weight | 191 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16.7M) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.5 inches, 1080 x 2400 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 405 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.5% |
| Glass Type | 2.5D Gorilla Glass Touch Screen Glass |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.1 |
| Card Slot | Yes, upto 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | yes with A-GPS, Beidou, Glonass |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Magnetic Induction Sensor, Light sensor, Proximity Sensor, Gyro-meter, Acceleration Sensor, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 48 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.3 (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro 2 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, 4K @ 30 fps UHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2.1 (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v10, upgradable to v12 |
| Chipset | MediaTek Helio G95 |
| CPU | 2.05 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2.05 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55 |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | AAC, APE, FLAC, AMR, MID, MP3, OGG, WAV, WMA, MKA |
| Video | AVI, MP4, 3GP, 3G2, 3GPP, 3GPP2, M4V, FLV, F4V, WEBM, WMV, ASF, MOV, QT, TS, M2TS, MTS, MKV |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4500 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 65W SuperDart Charge |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

























