




Realme Narzo 50A (4GB RAM + 128GB)
$130.61 • Out Of Stock • By Realme
Realme Narzo 50A (4GB RAM + 128GB) price in United States starts from $130.61.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$130.61
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Helio G85, Octa Core, 2 GHz Processor
- 4 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 6000 mAh Battery with 18W Fast Charging
- 6.5 inches, 720 x 1600 px Display with Water Drop Notch
- 50 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 256 GB
- Android v11
OUT OF STOCK
Realme Narzo 50A (4GB RAM + 128GB) Specs
Group: $8,750 to $12,500
General
- Android v11Good
- Thickness: 9.6 mmThick
- 207 gHeavy
- Rear Fingerprint Sensor
Display
- 6.5 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 720 x 1600 pixelsAverage
- 269 ppiAverage
- Sunlight Mode
- 60 Hz Refresh Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 50 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 1080p FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- MediaTek Helio G85 Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 4 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 256 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C
Battery
- 6000 mAh BatteryLarge
- 18W Quick Charge
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Realme Narzo 50A (4GB RAM + 128GB) vs Motorola Moto G45 5G
Realme Narzo 50A (4GB RAM + 128GB) vs Vivo Y31 (6GB RAM + 128GB)
Realme Narzo 50A (4GB RAM + 128GB) vs Motorola Moto G35 5G
OnePlus 16 Pro vs Vivo S50 Pro Mini
Apple iPhone 17 Pro (1TB) vs Asus Zenfone 12 Ultra
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Red Magic 11 ProRealme Narzo 50A (4GB RAM + 128GB) Full Specs
General
| Model | Narzo 50A |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | September 24, 2021 |
Design
| Dimensions | 75.9 x 164.5 x 9.6 mm |
| Weight | 207 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16.7M) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.5 inches, 720 x 1600 pixels, 60 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 269 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 88.7% |
| Features | Sunlight Mode |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | yes with A-GPS, Beidou, Glonass |
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Light sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Magnetic Induction Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 2 MP ƒ/2.4 Portrait 2 MP (Macro) Macro |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Super Nightscape, Night Filters, Beauty, filters, HDR, Panoramic View, Portrait, Timelapse, Slo-mo, Expert |
| Video Recording | 1080p, 720p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2 (Main) Screen Flash |
| Front Video Recording | 1080p |
Technical
| OS | Android v11 |
| Chipset | MediaTek Helio G85 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | AAC, APE, FLAC, AMR, MID, MP3, OGG, WAV, WMA, MKA |
| Video | MP4, 3GP, ASF, AVI, FLV, M2TS, MKV, MPG |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 6000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 18W Quick Charge |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














