



Realme Narzo 80x 5G
$146.87 • Coming Soon • By Realme
Realme Narzo 80x 5G price in United States starts from $146.87.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Realme Narzo 80x 5G is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Realme Narzo 80x 5G is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi
- Dimensity 6400, Octa Core, 2.5 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 6000 mAh Battery with 45W Fast Charging
- 6.72 inches, 1080 x 2400 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP + 2 MP Dual Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid)
- Android v15
UPCOMING
Realme Narzo 80x 5G Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- Android v15Good
- Thickness: 7.9 mmSlim
- 197 gAverage
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.72 inch, IPS ScreenAverage
- 1080 x 2400 pixelsAverage
- 392 ppiAverage
- Peak Brightness: 950nit, Contrast Ratio: 1500:1, Colour Gamut: 82% NTSC
- ArmorShell glass
- 120 Hz Refresh Rate, 240 Hz Touch Sampling Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 2 MP Dual Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
- OMNIVISION OV50D
Technical
- Mediatek Dimensity 6400 Chipset
- 2.5 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 6 GB RAM + 6 GB Virtual RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card (Hybrid)
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.3, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 6000 mAh BatteryLarge
- 45W Fast Charge
- Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Realme Narzo 80x 5G Full Specs
General
| Model | Narzo 80x |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | April 09, 2025 |
| In The Box | 1 realme NARZO 80x 5G, 1 USB Type-C Cable, 1 45W Adapter, 1 Protect Case, 1 SIM Card Needle, 1 Screen Protect Film, 1 Quick Guide |
Design
| Dimensions | 76.2 x 165.7 x 7.9 mm |
| Weight | 197 g |
| Bezel less | No |
| Colors | Deep Ocean, Sunlit Gold |
Display
| Type | Color IPS Screen (16.7M) |
| Touch | Yes, 240 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 6.72 inches, 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 392 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 86.3% |
| Glass Type | ArmorShell glass |
| Features | Peak Brightness: 950nit, Contrast Ratio: 1500:1, Colour Gamut: 82% NTSC |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Expandable RAM | Upto 6 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot) |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | n1/3/5/8/28B/40/41/77/78 |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Support Wi-Fi 5, Wi-Fi 4 (802.11a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | Yes, v5.3, Support SBC, AAC, APTX, APTX-HD, LDAC, LHDC |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Beidou(B1I), GPS(L1), GLONASS(G1), Galileo(E1),QZSS(L1) |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Water Resistance | Yes |
| IP Rating | IP68/IP69 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | Super Linear Speaker, Supports OReality Audio Effect, Dual-mic Noise Cancellation, Hi-Res Audio Certification |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 27mm (wide), 2.88", 0.61µm, PDAF 2 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) |
| Camera Sensor | OMNIVISION OV50D |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP Punch Hole, Screen Flash |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v15 |
| Custom UI | realme UI 6.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6400 |
| CPU | 2.5 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | AAC, APE, FLAC, AMR, MID, MP3, OGG, WAV, WMA, MKA |
| Video | AVI, MP4, 3GP, 3G2, 3GPP, 3GPP2, M4V, FLV, F4V, WEBM, WMV, ASF, MOV, QT, TS, M2TS, MTS, MKV |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 6000 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 45W Fast Charge |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















