



Redmagic 10 Pro (24GB RAM + 1TB)
$1,169 • Coming Soon • By Redmagic
Redmagic 10 Pro (24GB RAM + 1TB) is an upcoming 5G Android 15 Smartphone powered by Qualcomm 8 Elite with 24 GB RAM and 1 TB storage. It has a 6.85 inches AMOLED display with 144 Hz refresh rate. It features a 50 MP + 50 MP + 2 MP Triple rear camera and a 16 MP front camera. It packs a 7050 mAh Battery with 100W Fast Charging. Notable features include NFC, In-Display Fingerprint, 3.5mm Headphone Jack and USB on-the-go.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Redmagic 10 Pro (24GB RAM + 1TB) is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Redmagic 10 Pro (24GB RAM + 1TB) is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Redmagic 10 Pro (24GB RAM + 1TB) expected price in United States is $1,169.
Variants
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, NFC, IR Blaster
- Snapdragon 8 Elite, Octa Core, 4.32 GHz Processor
- 24 GB RAM, 1 TB inbuilt
- 7050 mAh Battery with 100W Fast Charging
- 6.85 inches, 1216 x 2688 px, 144 Hz Display
- 50 MP + 50 MP + 2 MP Triple Rear & 16 MP Front Camera
- Android v15
- No FM Radio
UPCOMING
Redmagic 10 Pro (24GB RAM + 1TB) Specs
Group: $850 to $1,250
General
- Android v15Good
- Thickness: 8.9 mmThick
- 229 gHeavy
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.85 inch, AMOLED ScreenLarge
- 1216 x 2688 pixelsAverage
- 431 ppiPoor
- 2000 nits (Peak), Color Gamut: 100% DCI-P3, Color Accuracy △E<1
- Corning Gorilla Glass
- 144 Hz Refresh Rate, 2500 Hz Touch Sampling Rate
Camera
- 50 MP + 50 MP + 2 MP Triple Rear Camera with OISAverage
- 8K @ 30 fps UHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
- OmniVision OV50E 1/1.5
Technical
- Qualcomm Snapdragon 8 Elite Chipset
- 4.32 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 24 GB RAMLargest
- 1 TB Inbuilt MemoryLargest
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.4, WiFi, NFC
- USB-C v3.2
- IR Blaster
Battery
- 7050 mAh BatteryLarge
- 100W Fast Charging
- Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Sony Xperia 10 VII vs Samsung Galaxy S20 Ultra 5G
Motorola Moto Edge 60 Pro 5G vs Apple iPhone 17 Pro (1TB)
Xiaomi Redmi 15 5G vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro (12GB RAM + 512GB)
Samsung Galaxy A17 vs Samsung Galaxy A16 5G
Apple iPhone 16 (256GB) vs Apple iPhone 15 (256GB)
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy A56 5GRedmagic 10 Pro (24GB RAM + 1TB) Full Specs
General
| Model | Red Magic 10 Pro |
| Sim Type | Dual Sim |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | November 13, 2024 |
| In The Box | REDMAGIC 10 Pro Phone x 1, Clear Phone Case x 1, Power Adapter x 1, Type-C Data Cable x 1, SIM Tray Ejector x 1, Warranty Card x 1, Documentation |
Design
| Dimensions | 76.1 x 163.4 x 8.9 mm |
| Weight | 229 g |
| Bezel less | Yes |
| Colors | Shadow, Dusk, Moonlight |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes, 2500 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 6.85 inches, 1216 x 2688 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 431 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 91.4% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass |
| Features | 2000 nits (Peak), Color Gamut: 100% DCI-P3, Color Accuracy △E<1 |
| Notch | No |
Memory
| RAM | 24 GB |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78 SA/NSA |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, Tri-Band |
| Bluetooth | Yes, v5.4, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Yes, with Dual GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | G-sensor, Electronic Compass, Gyroscope, Proximity, Ambient Light Sensor, Sensor Hub |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes, 32-bit/384kHz Hi-Res Audio |
| NFC | Yes |
| Extra Features | Stereo Speakers, Glass Front, Aluminum Frame, Glass Back, Pressure Sensitive Zones (520Hz Touch-sensing), Built-in Cooling Fan, Aviation Aluminum Middle Frame, ICE-X Magic Cooling System, 23,000 RPM High-speed Turbofan, Cooling Air Duct, Alloy Shark Fin High Speed Centrifugal Fan, High-low Fan Blade Structure |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.9 (Wide Angle) 1/1.5", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 1/2.88", 0.61µm 2 MP ƒ/2.4 (Macro) |
| Camera Sensor | OmniVision OV50E 1/1.5 |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 8K @ 30 fps UHD, 4K @ 30/60 fps UHD, 1080p @ 120/240/30/60 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2 (Wide Angle) 1.12µm Under Display |
| Front Video Recording | 1080p @ 30/60 fps FHD |
Technical
| OS | Android v15 |
| Custom UI | Redmagic OS 10 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| CPU | 4.32 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x 4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x 3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M |
| GPU | Adreno 830 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | WAV, AAC, MP3, AMR, FLAC, OGG, APE |
| Video | 3GP, ASF, AVI, FLV, M2TS, MKV, MOV, MP4, MPG, MTSTS, WEBM, WMV, MPEG, M4V |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7050 mAh |
| Fast Charging | Yes, 100W Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











