




Samsung E2252 Metro
$12.68 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung E2252 Metro price in United States starts from $12.68.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$12.68
Search
Features
- Dual Sim
- No Wifi
- 20 MB inbuilt
- 1000 mAh Battery
- 2 inches, 240 x 320 px Display
- 0.3 MP Rear Camera
- Memory Card Supported, upto 32 GB
- Bluetooth
OUT OF STOCK
Samsung E2252 Metro Specs
Group: $750 to $1,250
General
- Thickness: 13.9 mmSlim
- No Fingerprint Sensor
Display
- 2 inch, TFT ScreenLarge
- 240 x 320 pixelsAverage
- 200 ppiGood
Camera
- 0.3 MP Rear CameraAverage
- No Front Camera
Technical
- 20 MB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 32 GB
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v2.1, No WiFi
- microUSB
- No GPS
Battery
- 1000 mAh Rem. BatteryAverage
Extra
- Not Water Proof
Discuss
3 Comments Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Samsung E2252 Metro Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
Design
| Dimensions | 46 x 113 x 13.9 mm |
| Design Type | Classic (Candybar) |
Display
| Type | Color TFT Screen |
| Size | 2 inches, 240 x 320 pixels |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| PPI | ~ 200 PPI |
Memory
| Storage | 20 MB |
| Card Slot | Yes, upto 32 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| 3G | No |
| Wifi | No |
| Bluetooth | Yes, v2.1 |
| USB | Yes, microUSB |
Extra
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Extra Features | Torch Light |
Camera
| Rear Camera | 0.3 MP |
| Front Camera | No |
Technical
| Java | Yes |
| Browser | Yes, supports WAP |
Multimedia
| Supports | MMS, Instant Messaging |
| No | |
| Music | MP3, WMA, AAC |
| Video | MP4, 3GP, WMV |
| FM Radio | Yes |
Battery
| Type | Removable Battery |
| Size | 1000 mAh |
| StandBy Time | 18 days |
| Talk Time | 11 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

























