
Realme C100x
$167.19 • Coming Soon • By Realme
Realme C100x price in United States starts from $167.19.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Realme C100x is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Realme C100x is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Unisoc T7250, Octa Core, 1.8 GHz Processor
- 4 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 8000 mAh Battery with 45W Fast Charging
- 6.8 inches, 720 x 1570 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid)
- Android v16
UPCOMING
Realme C100x Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- Android v16Good
- Thickness: 8.6 mmThick
- 219 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.8 inch, IPS ScreenLarge
- 720 x 1570 pixelsPoor
- 254 ppiPoor
- ArmorShell glass, Mohs level 5
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Unisoc T7250 Chipset
- 1.8 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 4 GB RAM + 6 GB Virtual RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card (Hybrid)
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.2, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 8000 mAh BatteryLarge
- 45W SUPERVOOC Charge
- Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Realme C100x Full Specs
General
| Model | RMX5366 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 07, 2026 |
Design
| Dimensions | 78.2 x 166.5 x 8.6 mm |
| Weight | 219 g |
| Bezel less | No |
| Colors | Golden Coast, Deepblue Tides |
Display
| Type | Color IPS Screen (16.7M) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.8 inches, 720 x 1570 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 254 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 86.8% |
| Glass Type | ArmorShell glass, Mohs level 5 |
| Brightness | 900nits |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Expandable RAM | Upto 6 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot) |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Support 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v5.2, Support SBC, AAC, APTX, APTX-HD, LDAC, LHDC |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
Extra
| GPS | Yes, with Beidou(B1I), GPS(L1), GLONASS(G1), Galileo(E1),QZSS(L1) |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Splash Resistant | Yes |
| IP Rating | IP64 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) Punch Hole, Screen Flash |
| Front Video Recording | 720p @ 30 fps HD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Custom UI | Realme UI 7 |
| Chipset | Unisoc T7250 |
| CPU | 1.8 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, AAC, APE, AMR, WAV, OGG, FLAC, WMA |
| Video | AVI, 3GP, MP4, WMV, MKV, MOV, ASF, FLV |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 8000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 45W SUPERVOOC Charge |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















