
Realme C100
$222.39 • Coming Soon • By Realme
Realme C100 price in United States starts from $222.39.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Realme C100 is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Realme C100 is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi
- Dimensity 6300, Octa Core, 2.4 GHz Processor
- 4 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 7000 mAh Battery with 45W Fast Charging
- 6.8 inches, 720 x 1570 px, 120 Hz Display with Water Drop Notch
- 50 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid)
- Android v16
UPCOMING
Realme C100 Specs
Group: $17,500 to $22,500
General
- Android v16Good
- Thickness: 8.9 mmThick
- 224 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.8 inch, IPS ScreenLarge
- 720 x 1570 pixelsPoor
- 254 ppiPoor
- Corning Gorilla Glass
- 120 Hz Refresh Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 50 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Dimensity 6300 Chipset
- 2.4 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 4 GB RAM + 8 GB Virtual RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card (Hybrid)
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.3, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 7000 mAh BatteryLarge
- 45W Fast Charging
- 5W Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Realme C100 Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | April 07, 2026 |
Design
| Dimensions | 78.2 x 166.8 x 8.9 mm |
| Weight | 224 g |
| Bezel less | No |
| Colors | Blooming Purple, Sprouting Green |
Display
| Type | Color IPS Screen (16.7 M) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.8 inches, 720 x 1570 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20.05:9 |
| PPI | ~ 254 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 86.7% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Expandable RAM | Upto 8 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot) |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Support 2.4/5GHz Wi-Fi, Support 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Beidou(B1I), GPS(L1), GLONASS(G1), Galileo(E1), QZSS(L1) |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Proximity, Light, E-compass, Accelerometer |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| AI Features | AI Smart Signal Adjustment, AI Clear Face, Google Gemini, AI Smart Loop |
| Water Resistance | Yes |
| IP Rating | IP64 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) Screen Flash |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Custom UI | Realme UI 6 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 |
| CPU | 2.4 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2X Arm Cortex-A76@2.4GHz & 6X Arm Cortex-A55@2.0GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | AAC, APE, FLAC, AMR, MID, MP3, OGG, WAV, WMA, MKA |
| Video | H.264, MPEG4, DIVX/XVID, H.263, SORENSEN SPARK, VP8, VP9, H.265, AV1 |
| FM Radio | No |
| Speaker Type | Super Linear Speaker |
| Audio Features | Supports OReality Audio effect, Hi-Res Audio Certification |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 45W Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes, 5W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















