
Realme C100i
$126.98 • Coming Soon • By Realme
Realme C100i price in United States starts from $126.98.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Realme C100i is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Realme C100i is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, Wi-Fi
- Unisoc T7250, Octa Core, 1.8 GHz Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 7000 mAh Battery with 15W Fast Charging
- 6.8 inches, 720 x 1570 px, 120 Hz Display with Water Drop Notch
- 8 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v16
UPCOMING
Realme C100i Specs
Group: $8,750 to $12,500
General
- Android v16Good
- Thickness: 8.4 mmAverage
- 208 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.8 inch, IPS ScreenLarge
- 720 x 1570 pixelsPoor
- 254 ppiPoor
- 120 Hz Refresh Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Unisoc T7250 Chipset
- 1.8 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 4 GB RAMAverage
- 64 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G
- Bluetooth v5.2, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 7000 mAh BatteryLarge
- 15W Fast Charging
- Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Realme C100i Full Specs
General
| Model | RMX5377 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | April 30, 2026 |
Design
| Dimensions | 78.2 x 166.5 x 8.4 mm |
| Weight | 208 g |
| Colors | Dawn Purple, Dusk Gray |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 6.8 inches, 720 x 1570 pixels, 120 Hz |
| PPI | ~ 254 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 86.8% |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Water Resistance | Yes, 2 m |
| IP Rating | IP64 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP ƒ/2 (Wide Angle) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 720p @ 30 fps HD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Chipset | Unisoc T7250 |
| CPU | 1.8 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 15W |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















