
Samsung Galaxy A03 (4GB RAM + 64GB)
$79.06 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy A03 (4GB RAM + 64GB) price in United States starts from $79.06.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$79.06
Search
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Unisoc T606, Octa Core, 2 GHz Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 15W Fast Charging
- 6.5 inches, 720 x 1560 px Display with Water Drop Notch
- 48 MP + 2 MP Dual Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
- Android v11
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy A03 (4GB RAM + 64GB) Specs
Group: $6,500 to $8,500
General
- Android v11Good
- Thickness: 9.1 mmThick
- 196 gHeavy
- No Fingerprint Sensor
Display
- 6.5 inch, PLS TFT LCD ScreenSmall
- 720 x 1560 pixelsPoor
- 270 ppiGood
- Water Drop Notch Display
Camera
- 48 MP + 2 MP Dual Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Unisoc T606 Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 4 GB RAMAverage
- 64 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v4.2, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 15W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy A03 (4GB RAM + 64GB) vs Samsung Galaxy A03s (4GB RAM + 64GB)
Samsung Galaxy A03 (4GB RAM + 64GB) vs Samsung Galaxy M35 5G
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy A55 5G
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Apple iPhone 16
Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy S24 Ultra vs Xiaomi 15T ProSamsung Galaxy A03 (4GB RAM + 64GB) Full Specs
General
| Model | Galaxy A03 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | November 26, 2021 |
Design
| Dimensions | 75.9 x 164.2 x 9.1 mm |
| Weight | 196 g |
Display
| Type | Color PLS TFT LCD (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.5 inches, 720 x 1560 pixels |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 270 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 81.8% |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.2, A2DP |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass, Beidou, Galileo |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Light Sensor, Proximity Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 48 MP ƒ/1.8 (Main) 2 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP ƒ/2.2 Screen Flash |
| Front Video Recording | 1080p |
Technical
| OS | Android v11 |
| Chipset | Unisoc T606 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Video | MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 15W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










