
Samsung Galaxy A07 4G
$111.84 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy A07 4G is an Android 15 Smartphone powered by Mediatek G99 with 4 GB RAM and 128 GB storage. It has a 6.7 inches LCD display with 90 Hz refresh rate. It features a 50 MP + Auxiliary Lens Dual rear camera and a 8 MP front camera. It packs a 5000 mAh Battery with 25W Fast Charging. Notable features include IP54 Rating, Expandable Storage, 3.5mm Headphone Jack, USB on-the-go and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Galaxy A07 4G price in United States is $111.84. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Dual Sim, 4G, Wi-Fi
- Helio G99, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 4 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 25W Fast Charging
- 6.7 inches, 720 x 1600 px, 90 Hz Display with Water Drop Notch
- 50 MP + Auxiliary Lens Dual Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v15
Samsung Galaxy A07 4G Specs
Group: $50 to $150
General
- Android v15Good
- Thickness: 7.6 mmSlim
- 184 gLight
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.7 inch, LCD ScreenAverage
- 720 x 1600 pixelsAverage
- 262 ppiAverage
- 90 Hz Refresh Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 50 MP + Auxiliary Lens Dual Rear CameraAverage
- 1080p @ 60 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio G99 Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 4 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G
- Bluetooth v5.3, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 25W Fast Charging
Samsung Galaxy A07 4G Prices
2% (price dropped by $3 in one month)
Samsung Galaxy A07 4G Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy A07 4G below. The current price is $111.84. Over the past month, there has been a decrease of $3 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Mediatek Dimensity 9500 Mobile PhonesFlat Display Mobile Phones Price ListMobile Phones with Expandable MemoryTriple Camera Mobile Phones Price ListSamsung Mobile Phones Price List in United StatesNubia Mobile Phones Price List in United StatesNVIDIA GeForce RTX 5080 LaptopsIntel Core Ultra 5 Series 1 CPU Laptops
Compared With
Samsung Galaxy A07 4G Full Specs
General
| Model | SM-A075B, SM-A075B/DS, SM-A075F, SM-A075F/DS, SM-A075M, SM-A075M/DS |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | August 25, 2025 |
Design
| Dimensions | 77.4 x 167.4 x 7.6 mm |
| Weight | 184 g |
| Colors | Gray, Light Violet, Dark Green |
Display
| Type | Color LCD Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 6.7 inches, 720 x 1600 pixels, 90 Hz |
| PPI | ~ 262 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 83.6% |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Water Resistance | Yes |
| IP Rating | IP54 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 1/2.76", 0.64µm, PDAF (Auxiliary Lens) |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 1080p @ 60 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2 (Wide Angle) |
Technical
| OS | Android v15 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2xCortex-A76@2.2 GHz & 6xCortex-A55@2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Java | Yes |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 25W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















