



Samsung Galaxy A10s (3GB RAM + 32GB)
$109.07 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy A10s (3GB RAM + 32GB) price in United States starts from $109.07.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$109.07
Search
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Helio P22, Octa Core, 2 GHz Processor
- 3 GB RAM, 32 GB inbuilt
- 4000 mAh Battery
- 6.2 inches, 720 x 1520 px Display with Water Drop Notch
- 13 MP + 2 MP Dual Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 512 GB
- Android v9.0 (Pie)
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy A10s (3GB RAM + 32GB) Specs
Group: $8,750 to $12,500
General
- Android v9.0 (Pie)Good
- Thickness: 7.8 mmSlim
- 168 gLight
- Rear Fingerprint Sensor
Display
- 6.2 inch, PLS TFT LCD ScreenSmall
- 720 x 1520 pixelsPoor
- 271 ppiGood
- Water Drop Notch Display
Camera
- 13 MP + 2 MP Dual Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio P22 Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 3 GB RAMSmall
- 32 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 512 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v4.2, WiFi
- microUSB v2.0
Battery
- 4000 mAh BatterySmall
Extra
- Not Water Proof
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy S21 Ultra (12GB RAM + 128GB)
Samsung Galaxy A36 5G vs Samsung Galaxy S23 Ultra
Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Honor 400 Pro
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S26 FE
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Xiaomi 15T Pro
Samsung Galaxy S26 FE vs Apple iPhone SE 4Samsung Galaxy A10s (3GB RAM + 32GB) Full Specs
General
| Model | Galaxy A10s |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | August 12, 2019 |
Design
| Dimensions | 75.8 x 156.9 x 7.8 mm |
| Weight | 168 g |
Display
| Type | Color PLS TFT LCD (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.2 inches, 720 x 1520 pixels |
| Aspect Ratio | 19:9 |
| PPI | ~ 271 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 80.7% |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
| Card Slot | Yes, upto 512 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | GPS, Glonass, Beidou, Galileo |
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear |
| Sensors | Accelerometer, Light Sensor, Proximity Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 13 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 2 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Panorama, HDR, Digital Zoom up to 4x |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2 |
Technical
| OS | Android v9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek Helio P22 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x1.6 GHz & 6x1.35 GHz |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG |
| Video | MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4000 mAh, Li-Po Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













