


Samsung Galaxy A12 Exynos 850 (6GB RAM + 128GB)
$161.92 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy A12 Exynos 850 (6GB RAM + 128GB) price in United States starts from $161.92.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$161.92
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Exynos 850, Octa Core, 2 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery
- 6.5 inches, 1600 x 720 px Display with Water Drop Notch
- 48 MP Quad Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
- Android v11
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy A12 Exynos 850 (6GB RAM + 128GB) Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- Android v11Good
- Thickness: 8.9 mmThick
- 205 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.5 inch, LCD ScreenSmall
- 1600 x 720 pixelsPoor
- 270 ppiAverage
- Water Drop Notch Display
Camera
- 48 MP Quad Rear CameraAverage
- 4K UHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Samsung Exynos 850 Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 6 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy A12 Exynos 850 (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Samsung Galaxy A12 Exynos 850 (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy S24 5G (Snapdragon)
Samsung Galaxy A12 Exynos 850 (6GB RAM + 128GB) vs Poco X7 Pro (12GB RAM + 256GB)
Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy S24 FE (256GB)
Apple iPhone 16 Pro Max (512GB) vs Apple iPhone 16e (512GB)
Samsung Galaxy A57 vs Apple iPhone 17 Pro MaxSamsung Galaxy A12 Exynos 850 (6GB RAM + 128GB) Full Specs
General
| Model | SM-A127FZBJINS, Galaxy A12 - Exynos 850 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | August 12, 2021 |
Design
| Dimensions | 75.8 x 164 x 8.9 mm |
| Weight | 205 g |
Display
| Type | Color LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.5 inches, 1600 x 720 pixels |
| PPI | ~ 270 PPI |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Virtual Light Sensor, Virtual Proximity Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 5 MP + 2 MP + 2 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Quad Rear Camera Setup: 48MP Main + 5MP Ultra Wide + 2MP Macro + 2MP Depth Camera |
| Video Recording | 4K |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Video Recording | 1080p |
Technical
| OS | Android v11 |
| Chipset | Samsung Exynos 850 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x2.0 GHz Cortex-A55 & 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G52 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











