



Samsung Galaxy A14 5G
$195.91 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy A14 5G price in United States starts from $195.91.
- Share
$195.91
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi
- Exynos 1330, Octa Core, 2.4 GHz Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 15W Fast Charging
- 6.6 inches, 1080 x 2408 px, 90 Hz Display with Water Drop Notch
- 50 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear & 13 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
- Android v13
Samsung Galaxy A14 5G Specs
Group: $17,500 to $22,500
General
- Android v13Good
- Thickness: 9.1 mmThick
- 201 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.6 inch, PLS LCD ScreenSmall
- 1080 x 2408 pixelsGood
- 399 ppiGood
- 90 Hz Refresh Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 50 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 13 MP Front CameraAverage
Technical
- Samsung Exynos 1330 Chipset
- 2.4 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 4 GB RAMSmall
- 64 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.2, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 15W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Samsung Galaxy A14 5G Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy A14 5G below. The current price is $18,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With
Samsung Galaxy A14 5G Full Specs
General
| Country of Origin | India |
| Model | A14 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | January 04, 2023 |
Design
| Dimensions | 78 x 167.7 x 9.1 mm |
| Weight | 201 g |
| Colors | Black, Light Green, Dark Red, Silver |
Display
| Type | Color PLS LCD (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.6 inches, 1080 x 2408 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 399 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 80.4% |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | FDD Sub6: N1(2100), N3(1800), N5(850), N7(2600), N8(900), N20(800), N28(700), N40(2300),TDD Sub6: N41(2500), N78(3500) |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | 802.11 a/b/g/n/ac 2.4G+5GHz |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Charging |
Performance
| Camera Score | 67 (DxOMark) |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass, Beidou, Galileo, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) macro 2 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 13 MP ƒ/2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v13 |
| Custom UI | OneUI 5.0 |
| Chipset | Samsung Exynos 1330 |
| CPU | 2.4 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | Mali-GPU |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Video | MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 15W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















