
Samsung Galaxy A17 4G (8GB + 128GB)
$174.99 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy A17 4G (8GB + 128GB) is an Android 15 Smartphone powered by Mediatek G99 with 8 GB RAM and 128 GB storage. It has a 6.7 inches Super AMOLED display. It features a 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple rear camera and a 13 MP front camera. It packs a 5000 mAh Battery with 25W Fast Charging. Notable features include NFC, IP54 Rating, Expandable Storage and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$174.99
Search
Samsung Galaxy A17 4G (8GB + 128GB) price in United States is $174.99. The lowest price is available at Walmart.
Features
- Dual Sim, 4G, NFC, Wi-Fi
- Helio G99, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 25W Fast Charging
- 6.7 inches, 1080 x 2340 px Display
- 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple Rear & 13 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v15
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy A17 4G (8GB + 128GB) Specs
Group: $100 to $200
General
- Android v15Good
- Thickness: 7.5 mmUltra Slim
- 190 gLight
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.7 inch, Super AMOLED ScreenAverage
- 1080 x 2340 pixelsAverage
- 385 ppiAverage
- Corning Gorilla Glass Victus, Mohs level 5
Camera
- 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 13 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio G99 Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 8 GB RAMLargest
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G
- Bluetooth v5.3, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 25W Fast Charging
Extra
- No 3.5mm Headphone Jack
Samsung Galaxy A17 4G (8GB + 128GB) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Motorola Edge 70 vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB)
Samsung Galaxy S24 Plus vs Red Magic 11 Air
Google Pixel 9 Pro XL vs Xiaomi Poco F8 Ultra
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Apple iPhone 17 Pro Max (512GB)
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Xiaomi 15T
Xiaomi Poco X7 Pro 5G (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy S26 UltraSamsung Galaxy A17 4G (8GB + 128GB) Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | September 18, 2025 |
Design
| Dimensions | 77.9 x 164.4 x 7.5 mm |
| Weight | 190 g |
| Colors | Black, Gray, Light blue |
Display
| Type | Color Super AMOLED Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 6.7 inches, 1080 x 2340 pixels |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 385 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 86% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass Victus, Mohs level 5 |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Sensors | Accelerometer, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes |
| IP Rating | IP54 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 5 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 13 MP ƒ/2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v15 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2xCortex-A76@2.2 GHz & 6xCortex-A55@2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 25W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.








