




Samsung Galaxy A26 5G
$199.72 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy A26 5G is a 5G Android 15 Smartphone powered by Samsung 1380 with 6 GB RAM and 128 GB storage. It has a 6.7 inches Super AMOLED display with 120 Hz refresh rate. It features a 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple rear camera and a 13 MP front camera. It packs a 5000 mAh Battery with 25W Fast Charging. Notable features include NFC, IP67 Rating, Expandable Storage and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Galaxy A26 5G price in United States is $199.72. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Exynos 1380, Octa Core, 2.4 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 25W Fast Charging
- 6.7 inches, 1080 x 2340 px, 120 Hz Display with Water Drop Notch
- 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear & 13 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 1 TB
- Android v15
Samsung Galaxy A26 5G Specs
Group: $150 to $250
General
- Android v15Good
- Thickness: 7.7 mmSlim
- 200 gAverage
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.7 inch, Super AMOLED ScreenAverage
- 1080 x 2340 pixelsAverage
- 385 ppiAverage
- Corning Gorilla Glass Victus+
- 120 Hz Refresh Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear Camera with OISAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 13 MP Front CameraAverage
Technical
- Samsung Exynos 1380 Chipset
- 2.4 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 6 GB RAM + 6 GB Virtual RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card (Hybrid), upto 1 TB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.3, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatterySmallest
- 25W Fast charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Samsung Galaxy A26 5G Prices
8% (price increased by $17 in one month)
Samsung Galaxy A26 5G Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy A26 5G below. The current price is $199.72. Over the past month, there has been a increase of $17 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy A26 5G vs Xiaomi Redmi Note 14 4G (8GB RAM + 256GB)

Samsung Galaxy A26 5G vs OPPO Reno 15 Pro 5G
Samsung Galaxy A26 5G vs Samsung Galaxy A16 5G
Samsung Galaxy A26 5G vs Xiaomi Redmi 15 4G
Samsung Galaxy A26 5G vs Xiaomi Redmi Note 14 4G (8GB RAM + 128GB)Samsung Galaxy A26 5G Full Specs
General
| Model | SM-A266E, SM-A266E/DS, SM-A266E/DSN, SM-A266B, SM-A266B/DS, SM-A266B/DSN, SM-A266U, SM-A266U1 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | March 02, 2025 |
Design
| Dimensions | 77.5 x 164 x 7.7 mm |
| Weight | 200 g |
| Bezel less | No |
| Colors | Black, White, Mint, Peach Pink |
Display
| Type | Color Super AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.7 inches, 1080 x 2340 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 385 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 86.7% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass Victus+ |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Expandable RAM | Upto 6 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass, Beidou, Galileo, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Aaccelerometer, Gyro, Compass |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1 m upto 30 min |
| IP Rating | IP67 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 27mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF, OIS 8 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 120˚ (ultrawide), 1/4", 1.12µm 2 MP ƒ/2.4 (Macro) |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 60 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 13 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v15 |
| Custom UI | One UI 7 |
| Chipset | Samsung Exynos 1380 |
| CPU | 2.4 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G68 MP5 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Video | MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 25W Fast charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















