

Samsung Galaxy A3 Core
$66.73 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy A3 Core price in United States starts from $66.73.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$66.73
Search
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Quad Core, 1.5 GHz Processor
- 1 GB RAM, 16 GB inbuilt
- 3000 mAh Battery
- 5.3 inches, 720 x 1480 px Display
- 8 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 512 GB
- Android v10
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy A3 Core Specs
Group: $5,750 to $7,250
General
- Android v10Average
- No Fingerprint Sensor
Display
- 5.3 inch, TFT ScreenSmall
- 720 x 1480 pixelsPoor
- 311 ppiGood
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- 1.5 GHz, Quad Core ProcessorAverage
- 1 GB RAMSmall
- 16 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 512 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- microUSB v2.0
Battery
- 3000 mAh BatterySmall
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Samsung Galaxy A3 Core Full Specs
General
| Model | Galaxy A3 Core |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December 2, 2020 |
Display
| Type | Color TFT Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 5.3 inches, 720 x 1480 pixels |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | ~ 311 PPI |
Memory
| RAM | 1 GB |
| Storage | 16 GB |
| Card Slot | Yes, upto 512 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | yes with A-GPS |
| Fingerprint Sensor | No |
| Sensors | Proximity sensor, Accelerometer |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP ƒ/2.2 |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash |
| Video Recording | 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP ƒ/2.4 |
| Front Video Recording | 1080p |
Technical
| OS | Android v10 |
| CPU | 1.5 GHz, Quad Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 3000 mAh, Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















