


Samsung Galaxy A32 5G
$179.99 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy A32 5G is a 5G Android 11 Smartphone powered by MediaTek 720 5G with 4 GB RAM and 64 GB storage. It has a 6.5 inches TFT display with 90 Hz refresh rate. It features a 48 MP Quad rear camera and a 13 MP front camera. It packs a 5000 mAh Battery with 15W Fast Charging. Notable features include NFC, Expandable Storage, 3.5mm Headphone Jack, USB on-the-go and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Galaxy A32 5G price in United States is $179.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Dimensity 720 5G, Octa Core, 2 GHz Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 15W Fast Charging
- 6.5 inches, 720 x 1600 px, 90 Hz Display with Water Drop Notch
- 48 MP Quad Rear & 13 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 1 TB
- Android v11
Samsung Galaxy A32 5G Specs
Group: $150 to $250
General
- Android v11Good
- Thickness: 9.1 mmThick
- 205 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.5 inch, TFT ScreenSmall
- 720 x 1600 pixelsPoor
- 270 ppiPoor
- 20:9
- 90 Hz Refresh Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 48 MP Quad Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 13 MP Front CameraAverage
Technical
- MediaTek Dimensity 720 5G Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 4 GB RAMSmallest
- 64 GB Inbuilt MemorySmallest
- Memory Card (Hybrid), upto 1 TB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatterySmallest
- 15W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Samsung Galaxy A32 5G Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Samsung Galaxy A32 5G Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy A32 5G below. The current price is $179.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy A32 5G vs Samsung Galaxy A37 5G
Samsung Galaxy A32 5G vs Samsung Galaxy A26 5G (256GB)
Samsung Galaxy A32 5G vs Samsung Galaxy A56 5G (256 GB)
Samsung Galaxy A32 5G vs Samsung Galaxy A53 5G
Acer Acerone Liquid S262F5 vs Apple iPhone 18 Pro Max
Xiaomi Redmi 15 5G vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro PlusSamsung Galaxy A32 5G Full Specs
General
| Model | Galaxy A32 5G |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | January 13, 2021 |
Design
| Dimensions | 76.1 x 164.2 x 9.1 mm |
| Weight | 205 g |
Display
| Type | Color TFT Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.5 inches, 720 x 1600 pixels, 90 Hz |
| PPI | ~ 270 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 81.6% |
| Features | 20:9 |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 48 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 5 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro 2 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 13 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v11 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 720 5G |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | Arm Cortex-A76 @ Up to 2GHz & Arm Cortex-A55 @ Up to 2GHz |
| GPU | Mali-G57 MC3 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 15W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











