
Samsung Galaxy A37 5G
$499 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy A37 5G is a 5G Android 16 Smartphone powered by Samsung 1480 with 8 GB RAM and 128 GB storage. It has a 6.7 inches Super AMOLED display with 120 Hz refresh rate. It features a 50 MP + 8 MP + 5 MP Triple rear camera and a 12 MP front camera. It packs a 5000 mAh Battery with 45W Fast Charging. Notable features include NFC, IP68 Rating, In-Display Fingerprint and USB on-the-go.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, eSIM, Wi-Fi
- Exynos 1480, Octa Core, 2.7 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 45W Fast Charging
- 6.7 inches, 1080 x 2340 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP + 8 MP + 5 MP Triple Rear & 12 MP Front Camera
- Memory Card Not Supported
- Android v16
Samsung Galaxy A37 5G Specs
Group: $400 to $600
General
- Android v16Good
- Thickness: 7.4 mmSlim
- 196 gAverage
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.7 inch, Super AMOLED ScreenAverage
- 1080 x 2340 pixelsPoor
- 385 ppiPoor
- Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 8 MP + 5 MP Triple Rear Camera with OISAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 12 MP Front CameraAverage
Technical
- Samsung Exynos 1480 Chipset
- 2.7 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 8 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemorySmall
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.3, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 45W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Samsung Galaxy A37 5G Review: Flagship-Like Looks, Refined Software, Conservative Performance
#ExpertReview
In an increasingly competitive smartphone market obsessed with adding accolades to spec sheets, Samsung is taking a slightly different approach with the Galaxy A37 5G. The handset isn’t trying to win on raw numbers, but on the overall smartphone experience it delivers.
The handset competes against models from Xiaomi, OnePlus, Vivo, and Oppo. The smartphone leverages Samsung’s traditional strengths, including a refined design, polished software, and long-term update commitment, all rounded by a sophisticated design. However, is that enough in 2026? Or does the Galaxy A37 5G risk feeling too safe? Let’s find out.
- Clean, premium-inspired design
- Slim and well-balanced build
- Vibrant AMOLED panel
- Reliable primary camera performance
- The plastic frame feels less premium
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Samsung Galaxy A37 5G Full Specs
General
| Model | SM-A376E, SM-A376E/DS, SM-A376B, SM-A376B/DS, SM-A376U, SM-A376U1, SM-A376W, SM-A3760 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | SIM 1 + eSIM / Dual eSIM SIM |
| eSIM Support | Yes |
| Device Type | Smartphone |
| OS Updates | 6 years |
| Security Updates | 6 years |
| Release Date | March 25, 2026 |
| In The Box | Data Cable (Type C to C), Quick Start Guide, SIM Ejection Pin, Smartphone |
Design
| Dimensions | 78.2 x 162.9 x 7.4 mm |
| Weight | 196 g |
| Colors | Graygreen, Charkoal, White, Light Violet |
Display
| Type | Color Super AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.7 inches, 1080 x 2340 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 385 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 86.5% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5 |
| Brightness | 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | No |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | 5G* FDD Sub6: N1(2100), N3(1800), N5(850), N7(2600), N8(900), N20(800), N28(700), N66(AWS-3) 5G* TDD Sub6 : N38(2600), N40(2300), N41(2500), N77(3700), N78(3500) |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | 802.11a/b/g/n/ac/ax 2.4GHz+5GHz, HE80, MIMO, 1024-QAM |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | GPS, Glonass, Beidou, Galileo, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Fingerprint Sensor, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Light Sensor, Virtual Proximity Sensing |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| AI Features | Personal AI Assistants - Bixby, Gemini Live, and Perplexity, Agentic AI. Enhanced Circle to Search |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 1/4.0", 1.12µm 5 MP ƒ/2.4 (Macro) |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Dual Recording, Food, Hyperlapse, Night, Panorama, Photo, Portrait, Portrait Video, Pro, Pro Video, Single Take, Slow Motion, Video |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 60 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 12 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Custom UI | One UI 8.5 |
| Chipset | Samsung Exynos 1480 |
| CPU | 2.7 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4xCortex-A78@ 2.7 GHz & 4xCortex-A55@2.0 GHz |
| GPU | Xclipse 530 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Video | MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| FM Radio | No |
| Audio Jack Type | USB Type-C |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 45W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















